dc-summit.info

история - политика - экономика

Воскресенье, 05 Июля 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Внутренняя политика Обережно: двері зачиняються! Ризики для нового президента

Обережно: двері зачиняються! Ризики для нового президента

Обережно: двері зачиняються! Ризики для нового президента

В день інаугурації Віктора Януковича стало зрозуміло - небезпека чекає на нього буквально на кожному розі.  З ранку його підставив закордонний патріарх. За кілька кроків до омріяної булави вже майже президента мало не стукнуло парламентськими дверима. В урочистій промові йому написали тост, а келиха не принесли. Але на тому неприємності не закінчилися. Судячи з результатів термінового збіговиська фракції НУНС, вони для лідера ще й не починалися.

Проколи протоколу

Перші проблеми Януковичу, як і очікувалося, створив північний гість. Спочатку голова багатоконфесійної держави демонстративно отримав благословення від духовного керманича сусідньої країни. Потім сам патріарх московський Кирило, замість обмежитися молитвою, знову зайнявся промоушеном своєї інтерпретації духовного гімну України: "Боже великий єдиний Русь-Україну храни" (замість "Боже великий єдиний, нам Україну храни"). В принципі це не є якимось глобальним порушенням. Але після такого початку Янукович може навіть не мріяти про імідж президента всієї України.

Далі -більше. Тільки-но Віктор Федорович ступив на поріг Верховної Ради, як важкі парламентські двері мало не зачинилися в нього перед носом. В БЮТ, ясна річ , в цьому побачили погану прикмету. «Це природа закрила перед ним двері», - прокоментував подію бютівець Володимир Філенко. Вже зайшовши до будівлі парламенту, майбутній президент тупцював в коридорі, як школяр що спізнився, поки голова ВР Володимир Литвин дочитував список високих гостей.

Під час самої процедури інаугурації Янукович виглядав досить кумедно. Періодично і дуже невпевнено відкривав рота, коли хор співав державний гімн України. А на президентські клейноди реагував, як мала дитина на брязкальця.  Помилувавшись собою в коларі (президентській знак - велика золота чіпка із зображенням гербів українських князівств), він замахнувся в сесійну залу срібною гербовою печаткою. По тому новоспечений гарант радісно потрусив золоченою булавою і задоволено заховав до кишені посвідчення президента.

Другою після дверей суттєвою помилкою служби Януковича була його промова в Українському Домі. Читаючи з листа він сказав: «Дозвольте мені підняти цей келих за наше спільне процвітання». І тоді тільки зрозумів, що ніякого келиха в руках немає . Після кількох хвилин тосту з уявним келихом в руках, голова держави таки дочекався свого шампанського. Запросив усіх випити, але тут з'ясувалося, що випивка є тільки в нього. За деякий час почали розносити і гостям.

Якщо до безпосередньої поведінки Януковича, який, судячи з усього, не дуже обізнаний на етикеті, буде додаватися неохайність протоколу, українців ніколи не стане 50 мільйонів. Навпаки, половина з тих, що є, за п’ять років помре від реготу.

Свято української демократії

Поки Віктор Федорович бавився із новими цяцьками, та приймав привітання, найдемократичніша фракція всіх часів і народів «Наша Україна-Народна самооборона», теж часу не гаяла. Тільки-но Янукович заступив на посаду, частина нунсівців побігла радитися, як і з ким тепер торгуватися.  Оскільки ані БЮТу ані ПР без них своєї коаліції не скласти, вирішили, що підуть до того, хто пристане на їхнього прем'єра.

Кажуть, обговорювали кандидатури Арсенія Яценюка і навіть Віктора Ющенка. В БЮТі одразу згадали про таємні домовленості місячної давнини між колишнім і діючим гарантами. Мовляв, їх і взялися реалізовувати ті, хто говорить про якісь принципові вимоги до регіоналів. В оприлюдненому в Інтернеті тексті угоди йшлося про те, що Ющенко стає прем'єром за президента Януковича. Але навряд чи саме цей варіант розглядається серйозно.

Скоріше б зійшлися на Яценюку, якби члени НУНС в принципі могли на чомусь зійтися.

Не встигла віртуальна спільнота обсмакувати перші месіджі з помаранчевого фронту, як депутатська група «За Україну» відхрестилася від будь яких переговорів як з БЮТ так і з ПР. Представниця групи Ксенія Ляпіна запевнила, що і на засіданні фракції «за українців» не було: «Ми не бачимо сенсу брати участь у засіданнях, де головна розмова точиться лише навколо того, кому яке крісло перепаде та як краще провести торги за посади».

В свою чергу, Олесь Доній, який входить до групи «Народна самооборона», заявив, що засідання фракції нелегітимне, а її рішення - підробка, оскільки кворуму не було.  При тому інший член групи Давид Жванія на тому засіданні був присутній і навіть дуже активно. Єдності немає не те що у фракції, а вже і в окремих її підрозділах. Словом, як казав нунсівець Роман Зварич 2007 року після чергової спроби демократів вирішити, з ким вони створять коаліцію, «Юрій Кармазін посварився з головою партії Захисників Вітчизни» (Кармазін і є головою цієї партії). Прикол Зварича з кожною новою спробою НУНС об'єднатися все більше нагадує реальність.

Заручником цього свята єднання демократів (ясна річ, навколо ідейних принципів) стає новий президент. Без них йому коаліцію не створити. З ними - тим більше. Якщо все ж таки щось зліпиться, то протримається недовго і дивідендів регіоналам точно не принесе. Ще один вихід з практично патової ситуації - дострокові парламентські вибори. Але на них біло-сині однозначно втратять, причому не тільки гроші, а і місця в парламенті, і, відповідно, можливості по формуванню влади. До того ж спікер Володимир Литвин категорично проти перезавантаження Ради і впиратиметься до останнього. Перевибори і так організувати непросто, а за спротиву голови ВР практично неможливо.

А якщо ПРиБЮТ?

За таких умов лишається ще два варіанти. По-перше: Тимошенко зберігає крісло прем'єра з недоробленою коаліцією, а Янукович стає президентом з обмеженими повноваженнями і без своєї команди у виконавчій владі. В принципі це незле, оскільки вони не дадуть один одному хазяйнувати в негативному сенсі цього слова. Але і в позитивному значенні похазяйнувати нікому не вдасться, що для країни вже критично.

По-друге: задовбаний нунсами Янукович домовляється з Тимошенко і створює коаліцію з БЮТ.

Такий сценарій розписав журналістам колишній нашоукраїнець і колишній регіонал Тарас Чорновіл. За його словами, Янукович після другого туру сам зруйнував всі домовленості про коаліцію з НУНС, які попередньо були досягнуті його командою. А тоді, до речі, демократів з переляку можна було брати тепленькими - вони майже об'єдналися, як за п'ять хвилин до розстрілу. Тепер переговори розпочнуться з нуля. Враховуючи те, що НУНС, оговтавшись від шоку, згадав про принципи, ідеї, мораль і крісла, і тепер ніяк не тримається купи, така розмова може піти з БЮТ. Причому нардеп спрогнозував коаліцію біло синіх і біло-сердешних вже в травні.

Він підкреслив, що сигналом є відміна місцевих виборів, які раніше були призначені на 30 травня. Об’єднавшись, Янукович і Тимошенко чергові місцеві вибори програли б. Відстрочка дає можливість створити конституційну більшість і змінити правила гри на свою користь, в тому числі і на регіональному рівні. 

Про те, що такі прогнози небезпідставні, свідчить і виступ нового президента в парламенті.

«Я звертаюся до всіх депутатів Верховної Ради із закликом до співпраці в ім’я України. Така співпраця матиме вирішальне значення для невідкладного реформування влади, судочинства, внесення змін до Конституції», - сказав він. Для того, щоб змінити Основний закон нардепам треба мінімум 300 голосів. Без БЮТ їх не набрати.  Але якщо вже наберуть, тоді можна буде не перейматися обіцянками ніколи не створювати коаліцію з ПР, або заявами про неможливість коаліції із БЮТ в цьому складі парламенту.  Вони автоматично стають всемогутніми володарями країни, і ніхто їм більше не барометр.

Не проблема що під час інаугурації сектор БЮТ був порожнім. З рештою - в кожного депутата є телевізор і інтернет. Кому треба - почують.

Проте такий, на перший погляд, найбільш стабільний і надійний варіант і є найбільш ризикованим. Два важковаговика української політики тягнуться один до одного, оскільки разом вони - непереборна сила. Але й відштовхуються, оскільки побоюються кидка з боку партнера. Побоюються абсолютно правильно. За першої ліпшої нагоди один з них обов'язково знищить другого.

Є, правда, ще можливість змінити Регламент Верховної Ради, який регулює створення коаліції, з тим, щоб її можна було утворювати не фракціям як зараз, а персонально депутатам. З кожним окремо домовитися простіше. До того ж такі зміни потребують всього 226 голосів, що реально і без БЮТу. Президент, ясна річ швиденько підпише, і голова ВР, який дуже не хоче перевиборів пручатися не стане. Але такий варіант скидатиметься на захоплення влади. Окрім суспільного негативу цей владний формат отримає скажену опозицію на чолі з Тимошенко і, не виключено, міжнародну ізоляцію. Такого ж результату можна очікувати і в разі спроби просто відмінити через Конституційний суд реформу 2004 року, яка і позбавила президента багатьох повноважень. Схоже на те, що зачинені двері можуть стати символом президентства Віктора Януковича.