dc-summit.info

история - политика - экономика

Среда, 08 Апреля 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Внутренняя политика Смугаста політика

Смугаста політика

Смугаста політика

Древня легенда Бірми переказує, що якось Буйвол переміг у сутичці Тигра; не просто переміг, а ще й поглузував та посміявся над переможеним суперником. З того часу тигри терпіти не можуть буйволів (биків). Тим не менше ці дві тварини-символи розташовані за Східним календарем поруч. Адже, 2010 рік за східним календарем — рік Тигра, білого, або металевого, або вогняного Тигра. Саме через оту міфічну ворожнечу між ними, 2009 р. варто було проводжати без особливих похвал, аби не “образити” рік прийдешній.

Не знаю, наскільки безапеляційно варто сприймати фабулу цієї цікавої легенди, але кандидати в Президенти України на щойно минулих виборах взяли “під козирьок”. Давно прийнято вважати найкращою тактикою на виборах критику опонентів, а якщо опоненти ще й представляють владу, то критика має бути нищівною. З таких міркувань пані та панове кандидати постійно наголошували на тому, як же багато втратила ненька-Україна у 2009р. і як їм бідолашним болить душа за неї! Найцікавіше те, що однакова за суттю риторика надходила і від опозиційних кандидатів, і від кандидатів від влади. Перші, справедливо вважають, що винуватцем всіх бід в державі є її влада (вибачте, але так було завжди, і так буде завжди), другі спихають все на опозицію: так би мовити “Вона працювала, вони заважали”, що також справедливо.

Звичайно, значний обсяг цієї критики стосується діяльності уряду Тимошенко та його глави особисто — в будь-яких змаганнях в першу чергу “накривають” найбільш небезпечних суперників. А тут, як кажуть, сам Бог велів  — і над владою в особі прем'єра позбиткуватися можна, і собі рейтингових очок набити. І нинішній Президент країни не минав нагоди, щоб звинуватити “воровку” і “відьму” у всіх бідах: десь світла нема — Тимошенко винувата, газу нема — вона винувата, цунамі і муха цеце — теж вона. Само собою дістається і Гаранту (поки що!) нашого державного суверенітету — все ж таки і він несе відповідальність за стан справ в країні. Йому найчастіше інкримінують нездатність поєднати хобі з роботою — глечики з президентством. Проте, як він сам сказав на пресс-конференції 12 січня: “... мені лишилося якихось 4 дні на посту...”, тому не варто чекати змін від людини в такий короткий термін. Одним словом, астрологічна рекомендація “мінімум схвалення — максимум критики” учасниками виборчого заїзду дотрималася по “фен-шую”.

Вже сам початок 2010 р. показав, що рік буде цікавим. 12 січня пройшла 17 прес-конференція Президента України “Україні бути”. Як на мене, то краще для цього вечора високого гумору підійшла б назва “Юля Тимошенко та її життя” - занадто багато уваги приділяв пан Ющенко своїй колишній соратниці, а тепер недосяжному конкуренту, та окремим представникам її команди. Взагалі уже стало традицією у Президента при кожній нагоді надавати Тимошенко нових епітетів. На “пресусі” її уже порівнювали і з циганом, і з “тією, що з косою ходить”. В цьому плані прийдешній рік нічим не відрізнився від попередніх.

Металевий тигр символізує неординарні дії та непередбачувані ситуації. Тобто, в цьому році може бути багато неймовірного, навіть перемога тьоті Інни Германівни чи дяді Васі Противсіха на виборах Президента України. На щастя, перший тур виборів перекреслив ці фантастичні сценарії.

Астрологи кажуть, що 2010 р. стане часом видатних особистостей, часом битви людських бажань та прагнень, звершень у багатьох сферах життя. Будемо сподіватися, що ця “битва бажань” означатиме для звичайного українця напружений вибір місця відпочинку між Карибами та Мальдівами, а не зіткнення бажань народу та “еліти”.

Звичайно, курчат по осені рахують, а ефективність застосованих передвиборчих піар-технологій — після повного завершення виборів. Проте основний ефект, який вони могли справити, уже втілено в папері, пластику, відео- та аудіо-матеріалах. Сумніваюся, що в другому турі виборці орієнтуватимуться за кого голосувати, керуючись передвиборчими слоганами кандидатів. Тим більше, що жодні піар-медіа-хитрощі не гарантуватимуть перемогу Тимошенко або Януковича. Тому саме зараз можна надати оцінку деяких їхніх передвиборчих ходів.

Варто наголосити — не шукайте в цьому тексті прямої агітації за когось з кандидатів (опосередковану агітацію можна знайти будь-де і будь-коли!). Йдеться лише про якість “наочної” продукції і про те, як би її сприйняла абсолютно аполітична людина.

Для початку, варто віддати належне сценаристам кампанії Ю. Тимошенко — вони пройшли повний цикл: від новаторства до абсурду. При чому мова іде не про широко продискутовану “ВОНу”, а про Тигрюлю — маленьку білу тигрицю подаровану прем'єрці на цьогорічних Таврійських іграх і подаровану вже Тимошенко Ялтинському зоопарку. Дуже зручно для чинного прем'єра з'явився цей екзотичний представник фауни. Завдяки одному настінному календареві в підсвідомість потужно вбивається асоціативний ряд: тигр — Юля — Президент — успішний рік! Повторюсь, про ефективність такого ходу буде відомо вже після 7 лютого.

Все починалося просто чудово. Ні філософсько-матричне “Почую кожного”, ні мілітарно-космічне “Іду кудись на війну з кимось” не мали в собі такого потенціалу як Тигрюля. Не було передвиборчих цяцянок (весь їх арсенал пішов для ВОНи), зате є експлуатація доволі симпатичного символу цього року. Дуже просто, можливо навіть примітивно, але зі смаком. І вже зринало в свідомості запитання: коли ж почнеться демагогія? І вона не забарилася. Все зійшло на пси з появою телевізійного передвиборчого ролику про білу тигрицю, яка “існує”. В чорно-білому спектрі блукає велика кішка, “яка через своє забарвлення має бути сильнішою” і так далі. По-перше, якщо існує “біла тигриця”, то десь має бути і білий тигр, але така деталь не несе потрібного смислового навантаження на електорат, тому самець лишився за кадром — в джунглях. По-друге, для чого було псувати загалом вдалий піар-хід надміром політики? Будь-хто розумів, що паралель “Юля — Тигрюля” вибудувалася не через особливу симпатію прем'єра до представників родини котячих. Тепер це стало звичайною піар-акцією, при чому піару явно забагато.

Всім ясно, що просто так, за велінням душі, в нашій країні нічого не робиться, а тим більше таке недешеве привітання українців з Новим роком від кандидатів у Президенти методом білбордів, сітілайтів, розтяжок понад дорогами та багаторазового виходу в ефір 31 грудня. Проте, вітання від Тигрюлі (чи ТигрЮлі — трактування вільне) якісно відрізнялося від інших хоч би тим, що було “ексклюзивним” — в наступному році і на наступних виборах точно не може бути використане, на відміну від інших. Ось тільки ще одне застереження: я в зоології “нє сільон”, але звірі точно зачісок не носять, тим більше таких “ободків” як у чинного прем'єра. “Відфотошоплена” Тигрюля взагалі зводить нанівець весь загалом позитивний задум і вірно крокує в одній шерензі із накачаним Тигипком, страшнувато-смугастим Яценюком, радіолокаційним Януковичем, який чує кожного, і першим непрохідним Гриценком.

Кемерони і спілберги кампанії Тимошенко незадовго до завершення періоду агітації розродилися новим креативом: Україна тепер не ВОНА, Україна тепер ТИ. Чудово демонстрація знань в області морфології. Залишилося ще задіяти інший займенник — Моя. З одного боку, відразу можна показати, хто в домі хазяїн. З іншого, таким чином можна заручитися підтримкою того сегмента населення, який скаже на виборчій дільниці: “Моя прийшов голосувати”. Сумніваюсь, що такі в Україні знайдуться, але все можливо — “мертві душі” ж з'являються! Тим більше, що ніколи політики так не цікавляться обивателями, як перед виборами.

А у Віктора Федоровича майже в той самий час з'явилася нова фішка: “Я знаю, я прийду”. Не знаю, як Вам, а мені стало страшнувато. Я почую, я знаю, я прийду... Звучить як погроза, теж мені Термінатор. Залишилося додати “Покараю!” і це по-справжньому передасть темперамент пана Януковича.

Само собою колишній губернатор Донеччини продовжує влаштовувати гумористичні заходи та плутати все, що лише можна сплутати. Останній з таких ляпів став наслідком підступної схожості назв Балаклія, що на Харківщині, та Балаклава.

Відразу ж після першого туру виборів, 18 січня, Лідер зібрав своїх однодумців біля Центральної виборчої комісії під гаслами “Захистимо ЦВК від влади”. До вечора деякі захисники так назахищалися, що “лика не в'язали”...

Як відомо, агітація (від лат. agitatio — спонукання до дії ) – пропагандистська діяльність з метою стимулювання до активності; це вплив на свідомість людей шляхом поширення окремих ідей та гасел з метою мобілізації їх на виконання поставлених завдань. Так от незрозуміло, котрі ж з тих гасел, які поширювали два наших фіналісти першого туру, допомогли їм його пройти? Адже дуже мало громадян України голосують за свого кандидата, більшість голосує проти його конкурентів і таким чином обирає із двох зол менше.

Астропрогноз на новий 2010 рік Тигра обіцяв його переломним в усіх відношеннях. “До влади прийдуть нові люди з новою, дивною харизмою і непохитною силою переконання. З настанням нового 2010 року Тигра поступово кануть в лету стереотипи і спосіб життя минулих років” (За матеріалами www.femina.com.ua). А ось такому прогнозу важко вірити. Ну де в нас візьмуться нові люди, які прийдуть до влади? За владу на найвищому рівні в Україні борються завжди одні і ті самі гладіатори, а від оновлення кадрів на місцях мало надії на поліпшення ситуації в країні загалом. Щодо руйнації стереотипів взагалі багато неоднозначного. Український народ досить консервативний, його погляди, уявлення, спосіб життя важко піддаються змінам. З іншого боку, може саме тут захований отой обіцяний астрологами неочікуваний “сюрприз” від Тигра?