dc-summit.info

история - политика - экономика

Среда, 12 Августа 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Внутренняя политика Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, Збройні Сили України

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, Збройні Сили України

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, Збройні Сили України

Пропонуємо ознайомитися із продовженням громадської доповіді Опозиційного уряду щодо стану справ в Україні. На Ваш розсуд виносимо альтернативну експертну думку щодо ситуації у Збройних Силах України.

Протягом 2008 року Президент України і Уряд Ю.Тимошенко не приділяли належної уваги розвитку та реформування Збройних Сил України, що стало головною причиною зниження їх бойової готовності і боєздатності.

Торік жоден з десяти показників Державної програми розвитку Збройних Сил України на 2006-2011рр. не був виконаний в повному обсязі.

Нинішньою владою практично нічого не зроблено для оптимізації системи органів військового управління, які залишаються громіздкими, багато чисельними, з великою кількістю ланок управління.

Незавершеним залишився на початок 2009 року перехід від п’ятиступеневої до трьохступеневої структури управління Збройних Сил України. Більше того, введені додаткові управлінські ланки: Об’єднане оперативне командування, Командування сил підтримки.

Протягом минулого року не вживалося дієвих заходів для розвитку системи зв’язку Збройних Сил України, що застаріла і повністю не сумісна з системою зв’язку держави.

Бракувало уваги з боку Президента України та Кабінету Міністрів України до завдань укомплектованості функціональних структур Збройних Сил України. Донині їх укомплектованість за штатами мирного і воєнного часу особовим складом, озброєнням і військовою технікою, матеріально-технічними засобами не відповідає показникам, закладеним в Державній програмі.

Протягом минулого року продовжувалось неконтрольоване Міністерством оборони України і Генеральним штабом Збройних Сил України звільнення офіцерського складу. У 2008 році звільнено 2600 офіцерів (з них лише 73 – за віком, усі інші – за власним бажанням), в тому числі 900 молодших, 1200 – за станом здоров’я, 570 – у зв’язку зі скороченням штатів, 560 – після закінчення терміну контракту. Тобто, кадрова політика в Збройних Силах України в 2008 році мала суттєві недоліки.

В січні 2009 року неконтрольоване звільнення офіцерів продовжувалось. Так, до плану звільнення на 2009 рік за віком включено 200 офіцерів, звільнено 55 осіб офіцерського складу, із них лише 5 за віком, при таких темпах до кінця року з військової служби може бути звільнено понад 2000 офіцерів, що в десять разів більше від плану.

Внаслідок неефективної діяльності нинішньої влади торік не був в повному обсязі виконаний план підготовки військ. Так, підготовка Сухопутних військ була виконана лише на 83%, Повітряних Сил – на 91%, ВМС – на 87%.

Ю.Тимошенко неодноразово обіцяла припинити призов до Збройних Сил та забезпечити перехід їх комплектування військовослужбовцями за контрактом.

Зокрема, Урядом Ю.Тимошенко був напрацьований та поданий до Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (щодо скасування строкової військової служби та переходу на військову службу за контрактом)», яким ініціювалось скасувати строкову військову службу та перейти на військову службу за контрактом з 1 січня 2008 року.

Як показав минулий рік, ці заяви носили виключно популістський характер і були повністю провалені. Так, за 2008 рік кількість сержантів та солдатів, які проходять військову службу за контрактом, була збільшена лише на 980 осіб, при цьому було прийнято 6500, а звільнилось 5520. В другій половині 2008 року тенденція до звільнення набула  сталого і невідворотного характеру. Лише за січень 2009 року кількість контрактників зменшилась на 135 осіб (призвано – 195, звільнено - 330).

При збереженні такої кількості звільнених сержантів та солдатів військової служби за контрактом їх кількість до кінця року буде зменшена на 2000 осіб.

Протягом 2008 року нинішня влада повністю не займалась вирішенням питань щодо покращення стану озброєння і військової техніки. Торік він продовжував погіршуватись. У Сухопутних військах 93% озброєння та військової техніки вичерпали свій ресурс.

Кількість справних літаків у Збройних Силах України складає 40%, в тому числі бойових літаків – 30%. Всі літаки бойового складу Повітряних Сил знаходяться в експлуатації від 19 років і більше, а рівень їх справності характеризується як критичний.

Показник справності вертольотів Збройних Сил України становить 29%, в тому числі бойових вертольотів – 40%. У Військово-Морських Силах з 27 кораблів і катерів технічно справними є 2, інші 25 потребують чергових капітальних і середніх заводських ремонтів.

Переоснащення Збройних Сил України новими та модернізованими зразками озброєння і військової техніки носить поодинокий і вкрай обмежений характер.

При потребі в оновленні 101 винищувача, 46 літаків штурмової авіації, 115 бойових вертольотів – не отримано жодного нового або модернізованого зразка авіаційної техніки.

Із 770 танків отримано 46, із 28 кораблів і катерів введено до бойового складу – 1, із 220 РЛС – закуплено і модернізовано 3.

Темпи старіння бойової техніки в декілька разів перевищують можливості промисловості з її оновлення, а хаотична закупівля окремих зразків озброєння і військової техніки не забезпечує підвищення рівня бойової готовності навіть одного підрозділу тактичної ланки.

Україна залишається єдиною європейською країною, яка не розпочала комплексне переозброєння власних Збройних Сил.

Непрофесійність та неефективність діяльності нинішньої влади торік стала одною з головних причин невиконання Державної програми утилізації боєзапасу Збройних Сил. Зокрема, торік з 75,3 тис. тонн боєприпасів, передбачених до утилізації протягом 2008 року, утилізовано лише 25,7 тис. тонн.

Однією з найбільш гострих проблем Збройних Сил протягом 2008 року залишався низький рівень життя та соціального захисту військовослужбовців, чому сприяла бездарна економічна та бюджетна політика нинішньої влади.

Одним з наслідків такого стану справ стало накопичення в Збройних Силах України протягом 2008 року заборгованості по фінансовому та матеріальному забезпеченню військовослужбовців. На початок 2009 року її розмір сягнув 335 млн. грн.

Більше того, нинішня влада створила умови для подальшого погіршення рівня життя та соціального захисту військовослужбовців у 2009 році. Адже параметри фінансування Збройних Сил , передбачені розробленим чинним Кабінетом Міністрів України Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», змушують визнати його, без перебільшення, катастрофічним.

Згаданим законом Міністерству оборони України виділено асигнувань в сумі 11,650 млрд. грн., з них 7,428 млрд. грн. за загальним фондом і 4,222 млрд. грн. – за спеціальним фондом. Ця сума складає лише 36,1% від необхідної потреби – 32,4 млрд. грн. Крім того, із зазначених коштів третина видатків є видатки за спеціальним фондом (4,2 млрд. грн.), з яких лише 0,9 млрд. грн. – реальні для виконання. Виділені асигнування за загальним фондом забезпечують лише видатки на фонди оплати праці, харчування та комунальні послуги. На інші потреби коштів немає.

Згідно Державного бюджету України на 2009 рік видатки Міністерства оборони України по фонду оплати праці з нарахуванням складають 5,845 млрд. грн., при мінімальних 6,481 млрд. грн., що складає 90% від потреби.

При формуванні тимчасового розпису асигнувань на перший квартал 2009 року Кабінет Міністрів України забезпечив фінансування потреб оборони лише на 46,9%, в тому числі: 49,2% - видатки на грошове забезпечення військовослужбовців; 44,4% - потреба на харчування; 8% - інші видатки.

В цілому місячне грошове забезпечення по окремих категоріях військовослужбовців з урахуванням запропонованого фонду заробітної плати на 2009 рік усіх категорій військовослужбовців зменшиться на 15% в порівнянні з 2008 роком.

Таб.1 Місячне грошове забезпечення по окремих категоріях військовослужбовців з урахуванням передбаченого Державним бюджетом України на 2009 рік фонду заробітної плати.

Посада
Щомісячне грошове забезпечення
Зменшення, в грн. (%)
2008р.
2009р.
Стрілець (солдат)
875
738
137 (16%)
Командир взводу
1739
1463
276 (16%)
Командир роти
2381
2023
358 (15%)
Командир бригади
3147
2689
458 (15%)

У січні поточного року припинились виплати деяких інших видів соціального і матеріального забезпечення, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, яку військовослужбовці отримують, коли ідуть у відпустку.

Загалом, можна прогнозувати, що в разі, якщо нинішня критична ситуація у Збройних Силах України буде тривати й надалі, Генеральний штаб Збройних Сил України буде змушений законсервувати штатне озброєння і військову техніку, а офіцерів, сержантів та солдатів відправити заробляти гроші в бюджет Міністерства оборони.

Покращення сьогоднішнього стану справ Збройних Сил України потребує термінового покращення якості роботи нинішньої влади в цій сфері. Зокрема, слід невідкладно розглянути і уточнити основні показники Державної програми розвитку Збройних Сил України на 2006-2011 роки, Державної програми розвитку озброєння і військової техніки до 2015 року, а також внести зміни в першому кварталі 2009 року до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» в частині збільшення видатків Міністерству оборони України за загальним фондом у сумі 5,8 млрд. грн. та зменшити спеціальний фонд з 4,2 млрд. грн. до 1,2 млрд. грн.

Одночасно необхідно посилити кадровий потенціал Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, особливо на ключових посадах, повернути досвідчених генералів, офіцерів, державних службовців, які в змозі в умовах економічної та фінансової кризи забезпечити бойову, мобілізаційну готовність, боєздатність та функціонування Збройних Сил України на визначеному відповідною Державною програмою рівні.

В разі невиконання цих умов, Збройні Сили України в 2009 році можуть стати «не боєготовими».