dc-summit.info

история - политика - экономика

Суббота, 08 Августа 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Внутренняя политика Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, охорона здоров’я

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, охорона здоров’я

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, охорона здоровя

Пропонуємо ознайомитися із продовженням громадської доповіді Опозиційного уряду щодо стану справ в Україні. На Ваш розсуд виносимо альтернативну експертну думку щодо ситуації у сфері охорони здоров’я.

Незважаючи на заяви Глави Уряду Ю. Тимошенко щодо істотного нарощення її Кабінетом Міністрів України розміру державної підтримки системи охорони здоров’я, фактичний рівень фінансування медичної галузі торік не відповідав задекларованим обіцянкам.

Якщо керівництво та управління у сфері охорони здоров’я, тобто утримання бюрократичного апарату, було профінансовано майже в повному обсязі (на 95,1%), то видатки для потреб галузі - на низькому рівні.

Заходи з подолання епідемії туберкульозу і СНІДу за весь 2008 рік профінансовано із загального фонду лише на 6,6% від річних бюджетних призначень, із спеціального фонду – на 3,3%. Загальна сума недофінансування складає 134 млн. грн., при тому що Україна займає найгірші місця в Європі і світі за кількістю зафіксованих захворювань на душу населення.

На централізовані заходи з лікування цукрового діабету витрачено лише 50% (15 млн. грн. із 30 млн. грн.). У 4 кварталі 2008 року по даному напрямку кошти не виділялись.

Не надано жодної копійки:

  • на розробку проектно-кошторисної документації для будівництва заводу з переробки плазми крові (із передбачених на рік 4 млн. грн.);
  • на будівництво клінік медичних навчальних закладів ІІІ - IV рівнів акредитації (із передбачених на рік 27 млн. грн.);
  • на проведення першочергових заходів з підготовки та акредитації лабораторії з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів державного підприємства "Центр імунобіологічних препаратів" (із передбачених на рік 26,3 млн. грн.);
  • на заходи з обміну та вивчення досвіду у провідних клініках світу спеціалістами Міністерства охорони здоров’я (із передбачених на рік 5 млн. грн.).

За 2008 р. видатки на централізовану закупівлю рентгенологічного, діагностичного та іншого обладнання для закладів охорони здоров’я, в тому числі на умовах фінансового лізингу профінансовані лише на 69,4% від запланованого на рік (187,3 млн. грн. із закладених до бюджету 270 млн. грн.). Причому 30,5% коштів було використано лише у грудні 2008 року.

Лише 10,6% від запланованого на рік і тільки в грудні 2008 р. витрачено на надання державних пільгових довгострокових кредитів на підготовку медичних та фармацевтичних кадрів вищими навчальними закладами (0,3 млн. грн. із 2,9 млн. грн.).

На 20% недофінансовано передбачені в загальному фонді держбюджету обсяги для діагностики і лікування захворювань із впровадженням експериментальних та нових медичних технологій у клініках науково-дослідних установ та в вищих навчальних медичних закладах Міністерства охорони здоров’я України

Кожна десята гривня із запланованих на спеціалізовану консультативну амбулаторно-поліклінічну допомогу, що надається вищими навчальними закладами, науково-дослідними установами та загальнодержавними закладами охорони здоров’я, не витрачена за призначенням.

Аналогічна ситуація щодо забезпечення за рахунок загального фонду держбюджету медичних заходів по боротьбі з туберкульозом, профілактики та лікування СНІДу, лікування онкологічних хворих, в тому числі на умовах фінансового лізінгу.

На надзвичайно низькому рівні фінансування програм, які дозволяють розвивати вітчизняну медицину. Зокрема, практично зірвано передбачене в бюджеті 2008 року оновлення основних фондів медичних закладів.

При цьому по деяких програмах більше чверті коштів було використано лише в грудні 2008 року. Це стосується, наприклад, програм завершення реконструкції Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії, завершення реконструкції приміщень та придбання обладнання для діоксинового центру та клініки Інституту екогігієни і токсикології ім. Л.І.Медведя.

Як яскравий приклад нерівномірного фінансування протягом року є те, що у грудні 2008 р. було здійснено:

  • більше 40% річних видатків на медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних захворювань із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;.
  • більше половини обсягу, передбаченого в бюджеті на завершення реконструкції харчоблоку Українського державного медико-соціального центру ветеранів війни с. Циблі.

Загальна сума недофінансування у 2008 році програм Міністерства охорони здоров’я України та Академії медичних наук складає 679 млн. грн.

Ще гірший рівень фінансування сфери охорони здоров’я закладено у розробленому Урядом Ю. Тимошенко Державному бюджеті на 2009 рік.

Всім відомий факт - для надання якісної і доступної медичної допомоги необхідно закладати в бюджеті фінансування на охорону здоров’я в розмірі, не менше ніж 5 % від ВВП.

У 2007 році рівень фінансування галузі охорони здоров’я досяг 3,6%, в 2008 – 3,3%. На 2009 рік в бюджеті заплановано лише 2,9 % від ВВП.

Відповідно до бюджету-2009 на “централізовану закупівлю устаткування для установ охорони здоров’я” виділено нуль гривень, нуль копійок! При тому, що потреба по цій статті складає 1 мільярд гривень!

Сфера охорони здоров’я України, як і соціальний захист працівників галузі, знаходиться в критичному стані у зв’язку з фінансуванням, що украй обмежене. Рівень оплати праці медичних працівників, а це 1 млн. 200 тис. чоловік - принизливо низький.

Середня заробітна плата працівників охорони здоров’я у жовтні 2008 року була найменша серед працівників інших галузей економіки і складала 1 289 грн. (для порівняння: у промисловості – 2 116 грн.). На даний час рядовий лікар отримує менше кондуктора або двірника. З усіма відрахуваннями, на руки лікар отримує близько 100 дол. США.

Сьогодні наші лікарі їдуть до Росії, Білорусії, Польщі працювати няньками і доглядальницями. У серпні 2008 року медики вже виходили на мітинг. На сьогодні за даними профспілок, загроза масових страйків залишається.

Ситуація погіршується тим, що в найближчому майбутньому відсутня реальна можливість її виправлення, оскільки Уряд Ю. Тимошенко законодавчо заморозив підвищення мінімальних зарплат.

Сучасний рівень народжуваності удвічі нижчий за необхідний для забезпечення простого відтворення населення. За рівнем смертності Україна займає перше місце в Європі! Середня тривалість життя в Україні скоротилась в порівнянні з 60-70 роками минулого століття на 8-10 років і є меншою в середньому на 11 років в порівнянні з іншими країнами Європи.

Ми не здатні справитися з епідеміями ВІЛ/СНІДу, гепатиту, туберкульозу, від якого щогодини вмирає один наш співвітчизник. Онкологія, серцево-судинні й інші захворювання досягли критичного рівня та є на сьогодні основними причинами інвалідності і смерті.

6 листопада 2008 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 р. № 955 “Про заходи зі стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення”. Документ передбачає, що націнка оптовиків не повинна перевищувати 15 %, а аптекарів 20 % від митної вартості товару.

Це рішення поставило під загрозу нормальне функціонування галузі фармацевтики, оскільки воно впливало на всі її ланки. Під удар потрапили аптеки, дистриб’ютори, діяльність яких залежить від курсу національної валюти, а також національні виробники лікарських засобів.

Вартість більшості імпортних імуностимуляторів, кардіопрепаратів і антибіотиків підвищилась сьогодні в 2-5 разів, а вартість, так званого, “аптечного кошика”, який включає медикаменти, вироби медичного призначення, піднялась на 50 відсотків.