dc-summit.info

история - политика - экономика

Понедельник, 10 Августа 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Культура Оле-оле-оле-оле - 2

Оле-оле-оле-оле - 2

Оле-оле-оле-оле

Так завжди складається, що будь-яка очікувана подія дуже довго настає, але швидко минає. Навіть, якщо вона триває цілий місяць. Так само швидко закінчився 19-й чемпіонат світу з футболу. Дарма, що українці були позбавлені можливості надірвати горло у запеклому вболіванні за рідну збірну, адже подивитись було на що і окрім потенційно вражаючої гри вітчизняних футболістів.

Протягом 11 червня – 11 липня на футбольних полях Південно-Африканської республіки відбулось 64 баталії, при чому більшість з них були надзвичайно видовищними, а деякі взагалі породили сенсацію і не одну. Але про все строго за порядком.

Відповідно до затвердженого ФІФА принципу ротації континентів Чемпіонат світу з футболу 2010 року мав відбутися в Африці, конкурс виграла ПАР. Протягом турнірного місяця Південно-Африканську республіку відвідало більше мільйона туристів. Зрозуміло, що головною причиною такої привабливості ПАР стало проведення мундіалю. Найбільше вболівальників прибуло із сусідніх держав, потім ідуть гості з Великої Британії, США, Німеччини, Австралії, Бразилії та Мексики.

Проте, єдину оцінку рентабельності проведення світового футбольного форуму в ПАР виокремити важко – занадто суперечливими є коментарі. Міністр фінансів країни Правін Гордхан заявляє, що чисті прибутки держави складуть 3,9 мільярда доларів і це дозволяє говорити про самоокупність турніру. На підготовку Чемпіонату було витрачено близько 3,5 мільйонів доларів. За висловом міністра, Чемпіонат – це інвестиція в майбутнє. Опосередковані вигоди від нього криються в інфраструктурі, котру було зведено для проведення турніру і яка залишиться в державі після його завершення: дороги, стадіони, готелі.

В свою чергу прибутки ФІФА від мундіалю складають 90% від всього бюджету організації за наступні чотири роки. Витративши на проведення ЧС-2010 1 мільярд доларів, ФІФА заробила 3,2 мільярди. Тобто доходи цієї корпорації можна назвати суттєвішими, аніж прибуток країна-організатора.

З іншого боку, за прогнозами аналітиків збитки ПАР перевищать 4 мільярди доларів, при чому це буде найбільший провал країни-організатора Чемпіонату світу за останні 30 років.

Такі висновки ґрунтуються на фактах. По-перше, кількість іноземних туристів, котрі в’їхали в країну, не суттєво (приблизно на 180 тис.) перевищує звичайну щорічну кількість туристів червня-липня. По-друге, більшість прибулих – громадяни сусідніх держав, котрі не можуть собі дозволити відвідання усіх матчів, котрі бажають. Як наслідок, багато місць на стадіонах лишились порожніми. Мала чисельність фінансово спроможних туристів завдала збитків місцевим підприємцям, котрі заплатили за право торгувати у фан-зоні біля 2 тис. доларів.

Провальний виступ збірних Франції та Італії розчарував їхніх вболівальників, котрі змушені були поїхати додому раніше своїх очікувань. Натомість, в разі успішної гри своїх команд, італійці та французи мали б кращий настрій та більше часу для спустошення своїх гаманців. Все це спричинило недоотримання можливих прибутків організаторами Чемпіонату.

Болючою темою будь-якого спортивного змагання завжди було і буде суддівство. Не виняток і ЧС-2010. Гол, забитий із положення поза грою, або не зарахований гол через вигаданий офф-сайд, багато червоних та жовтих карток або надмірна ліберальність суддів – ось далеко не повний список претензій, котрі висловлювались суддям матч від матчу. Закономірною була і реакція їхнього шефа. Президент ФІФА Зепп Блаттер вкотре повторював давно заучену фразу про те, що судді – також люди, яким властиво помилятись.

Проте без жертв не обійшлося. Арбітр матчу 1/8 фіналу Чемпіонату світу між командами Аргентини і Мексики Роберто Розетті, який зарахував гол аргентинців, забитий з офсайду, був відсторонений від роботи на матчах світової першості. Кар’єру арбітра Розетті розпочав у 1994 році. За 16 років роботи він чотири рази ставав найкращим рефері в Серії А, а в 2008 році був визнаний найкращим суддею світу. Така ціна помилки…

Зрештою, цей Чемпіонат світу з футболу стане останнім, в ході якого буде використовуватися існуюча система суддівства. Про це 10 липня заявив генеральний секретар ФІФА Джером Вальке.

З метою уникнення помилок рефері при фіксуванні взяття воріт буде проведено реформу. Остаточні подробиці реформи поки що невідомі, проте мова може йти про створення електронної сигнальної системи фіксування забитих м’ячів та про розміщення за лініями воріт двох арбітрів (ідея, застосована в Лізі Європи).

За словами Вальке, про необхідність реформи керівництво ФІФА задумалося після матчу між збірними Англії і Німеччини, коли арбітр не зарахував гол Френка Лемпарда у ворота Німеччини, та вже згаданого вище гола з офсайду, забитого у ворота збірної Мексики аргентинцем Карлосом Тевесом і зарахування якого коштувало суддівської кар’єри Розетті. Крім того, було вирішено не транслювати повтори суперечливих епізодів.

Чиновник висловив надію, що «електронна система або зайва пара очей допоможуть суддям у роботі». Швидше за все, зміни будуть прийняті вже до наступного чемпіонату світу, який пройде в 2014 році в Бразилії.

Окремо варто згадати про відвідуваність матчів. Не зважаючи на заяви організаторів Чемпіонату про продаж 95% квитків, під час деяких поєдинків можна було побачити вільні місця. Причиною цьому керівництво ФІФА назвало гостинність організаторів: «Не всі, хто придбав квиток, прийшли на стадіон. Тут все залежить від гостинності. На жаль, на цьому турнірі не було такого рівня гостинності, який був на попередніх чемпіонатах світу».

Тому, спеціально для Африки, Блаттер ввів нові «критерії» оцінювання якості проведення турніру: ентузіазм та емоційність. «Якщо ви звертати увагу на ентузіазм африканців, на реакцію телеаудиторії, то можна сміливо говорити, що це був особливий чемпіонат світу, привабливий та емоційний».

Одним з доказів емоційності господарів Чемпіонату стали африканські дудки вувузели, які створили неповторний саундтрек для кожного з матчів без винятку. Не дуже приємне звучання вувузел суттєво заважало гравцям, тренерам та вболівальникам, а телекомпанії взагалі вимагали заборонити. Проте ФІФА на знайшла аргументів на заборону цієї частини національного колориту ПАР.

Дійшло навіть до наукових досліджень впливу вувузел на людину. Доктор Лондонського інституту гігієни та тропічної медицини Рут Макнерні заявила, що вувузела сприяє поширенню вірусу грипу. Протягом Чемпіонату в ПАР спостерігалася традиційна для цієї пори року епідемія грипу, тому ймовірність зараження навколишніх від використання вувузел на трибунах значно зростає. Можливо, це і не жарт, але вувузели перестали помічатися вже десь через тиждень, до них просто звикли.

Спорт невіддільний від політики, футбол невіддільний від грошей… Часто ці хитросплетіння породжують немислиме…

ПАР – не лише найбагатша африканська держава та світовий експортер золота і платини. Відома вона передусім перемогою над апартеїдом і є чудовою ілюстрацією підтвердження прокламованого ФІФА принципу “Скажи НІ расизму”.

Нагадаємо, що апартеїд – офіційна політика расової дискримінації та сегрегації та гноблення, яка впродовж 1948-1991 рр. здійснювалась у Південно-Африканській Республіці проти місцевого чорношкірого населення, а також переселенців з Азії. В її основу була покладена ідея про відособлення європейського і неєвропейського населення держави. Внаслідок застосування норм апартеїду більшість населення ПАР була зведена до безправного стану. І далеко не останнє місце в цій боротьбі займав Не́льсон Манде́ла (Нельсон Роліхлахла Мандела) — перший президент Південно-Африканської республіки (1994-1999), обраний на рівних демократичних виборах, лауреат Нобелівської премії миру 1993 р. До свого президентства був активним борцем з апартеїдом, за що був засуджений і ув'язнений на 26 років.

Зараз Мандела є поважним державним діячем, який продовжує висловлювати свою думку на найголовніші теми і до неї прислухаються.

Зрозуміло, що ФІФА ще задовго до початку турніру покладала великі надії на певну підтримку збоку найвидатнішого політика ПАР. На жаль, напередодні першого матчу Чемпіонату в автомобільній катастрофі загинула правнучка Мандели (тому він не був присутній на церемонії відкриття), що не могло не позначитись на його активності у заходах, присвячених мундіалю.

Онук Мандели скаржився на пресинг, який надходив від ФІФА. За задумом організації саме 92-річний борець за права чорношкірого населення повинен був вручити Кубок світу переможцеві змагання. Зрозуміло, що вік та втрата не сприяють веселощам, та ФІФА майже наполягала на виконанні свого сценарію. З іншого боку, Мандела доклав чимало зусиль, аби Чемпіонат відбувся саме в ПАР, тому було справедливо, щоб переможець отримав трофей саме з його рук. Проте, головним критерієм мало бути саме бажання Мандели взяти участь в церемонії нагородження, а не примус збоку ФІФА. Все таки, Нобелівський лауреат виконав свою місію, одна його поява на стадіоні викликала бурхливі овації серед вболівальників.

Чемпіонат світу 2010 р. видався нервовим для букмекерів та вболівальників. Чого варті одні лише останні місця в своїх групах Італії та Франції, поразки Бразилії та Аргентини задовго до фіналу.

Були і справжні курйози:

- «Геройський» вчинок уругвайця Луїса Суареса, котрий буквально виніс м’яч зі своїх порожніх воріт руками у матчі з Ганою, отримав червону картку, деморалізував команду суперника, чим допоміг Уругваю дістатися почесного четвертого місця на Чемпіонаті;

- Поява королеви Іспанії в роздягальні національної збірної після перемоги над Німеччиною у півфіналі;

- Обіцянка тренера збірної Аргентини, Дієго Марадонни, в разі перемоги своїх підопічних в турнірі, пробігтися голим по Буенос-Айресу! На жаль чи на щастя, обіцянці справдитись не вдалося, більше того, Марадонна готовий покинути тренерський пост;

- Дитячі жарти голландця Андре Оойера над своїм партнером по збірній Ар’єном Робеном під час святкування перемоги над Уругваєм: Оойер стягнув із Робена шорти, продемонструвавши всьому світу чималий фрагмент його філейної частини;

- 4 липня в аеропорту Боготи (Колумбія) затримала дуже цікавий вантаж – точну копію Кубка світу, щоправда, виготовлену із кокаїну. За словами експертів, на 36-сантиметру статуетку пішло 11 кілограмів суміші наркотику, ацетону та бензину тощо.

Зрозуміло, що в таких умовах просто не могли не виникнути різні тотемічно-анемічні системи футбольних вірувань. Для прогнозного визначення результату матчу почали використовуватись тварини. І на першому місці цього хіт-параду зооекстрасенсів, звичайно, восьминіг Пауль з океанаріума німецького міста Оберхаузен. Головоногий передвісник зумів передбачити точні результати семи матчів збірної Німечиини: перемоги над Австралією, Ганою, Англією, Аргентиною та в матчі за третє місце над Уругваєм, а також поразки від Сербії та Іспанії. Також він передбачив перемогу збірної Іспанії у фіналі.

Крім Пауля, лаври пророка хотіли поміряти крокодил Гаррі із Сіднея, аргентинський пес Кларіто, дикобраз, бегемо, мавпа та песець із зопарку міста Хемніц та інші визнані футбольні фахівці. З єдиною лише різницею – їхні прогнози не справдились.

Процедура сеансу «мокрої магії» проста як двері: Пауль прогнозує вибираючи їжу із двох однакових пластикових контейнерів, на яких зображені прапори «об’єктів» дослідження. Ракушку з котрого із контейнерів восьминіг вибере, та країна і переможе у матчі. Якщо «талант» восьминога почне використовуватись і для передбачення інших футбольних матчів, котрі відбуватимуться в світі, то тварина довго не протягне – від такої надмірної уваги та частих спалахів фотокамер у нього може розвинутись цироз печінки та виникнуть проблеми з травленням. Люди, майте совість, дайте тварині нормально поїсти!