dc-summit.info

история - политика - экономика

Воскресенье, 26 Мая 2019

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Экономика Дай карбованця (перепрошую - долара чи євро), бо інакше плюну!..

Дай карбованця (перепрошую - долара чи євро), бо інакше плюну!..

Дай карбованця (перепрошую - долара чи євро), бо інакше плюну!..

Нині Україна в очікуванні візиту місії Міжнародного валютного фонду. За повідомленням керівника департаменту зовнішніх зв’язків цієї поважної міжнародної фінансової організації Джеррі Райса, мета візиту – детальна ревізія економічного розвитку нашої країни. Українські експерти і високопосадовці наввипередки почали прогнозувати, чого слід очікувати від того візиту і якою має при цьому бути позиція держави.

Перш за все розраховують на те, що наслідком візиту може стати надання третього і четвертого траншів вкупі. Втім, наш президент Петро Порошенко вже в досить імперативній манері заявив, що слід переглянути  програму з МВФ, бо вона, бачте, була розрахована на мирний час, а нині конче потрібно  внести в неї корективи з огляду на перебіг останніх подій. Йдеться, звісно, про масштабні військові дії, які ще донедавна сором’язливо йменувалися анти терористичною операцією.

Щоправда, глава держави не вдавався до конкретики, але імперативний тон його заяви свідчить про серйозність намірів. І, певно, саме це надихнуло авторитетних українських експертів до вимог, що їх має висунути до МВФ українська сторона.

Зміст вимог оприлюднила наша авторитетна газета «День» у своєму числі за 2 жовтня.

Колишній двічі заступник голови Національного банку України Олександр Савченко слушно зауважує, що перш ніж говорити про внесення корективів до угоди з МВФ, саме уряд, а не президент згідно з конституцією мав би розробити власну програму економічних реформ на військовий час. При цьому експерт слушно зауважує, що є трохи необачним говорити нині про програму економічного розвитку держави, розраховану на 6 років, коли народ очікує на реформи, що дадуть наслідки найближчим часом. «Все списувати на війну, − говорить пан Савченко, − це невірно». І додає: «Бюджет постійно розширюють і разом з ним збільшують податки. Бізнес не може працювати: у людей забирають останні заощадження через девальвацію та інфляцію».

Про те, що програма МВФ не найкращий вибір для України, засвідчив президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко: «Ця програма без нашої внутрішньої програми відродження економіки і на мирний час – непридатна… Україна від цієї співпраці не отримала жодної допомоги. Арсеній Яценюк казав навесні, що ми повинні забезпечити економічну стабільність, і тому нам потрібна угода з МВФ. Бо з угодою матимемо 3 відсотки падіння, а якщо оголосимо дефолт, − то 10 відсотків. А сьогодні очікуємо 9 відсотків падіння із угодою з МВФ, але без макроекономічної стабільності і без кроків щодо відродження нашої економіки. Це називається провал економічної політики чинного уряду».

На думку директора Центру глобальних досліджень «Стратегія ХХІ століття» Михайла Гончара, слід змінювати систему підходів, приймати відповідні широкомасштабні політичні рішення. Наприклад, − надання Україні з боку не лише МВФ, а й інших міжнародних фінансових інституцій  саме фінансової підтримки, а не кредитів. Втім, далі експерт вдається до дещо дивних паралелей: «Якщо на порятунок Греції чи Португалії, наприклад, було витрачено сотні й десятки мільярдів євро, то обсяг допомоги, який повинні були б надати ЄС та інші міжнародні фінансові інституції, повинен був би становити десятки мільярдів євро, як мінімум…» Дивина та й годі! Експерт наче забув про те, що згадані ним дві країни давно вже перебувають в повноцінних членах Євросоюзу, а Україна досі не ратифікувала повністю свою Асоціацію з ЄС!

Інший експерт (тепер вже з аграрних проблем) Володимир Лапа раптом з’ясовує, що серед вимог МВФ присутнє скасування пільг для аграріїв і вважає, що в Україні це робити зовсім недоречно: «адже якщо говорити про обсяги підтримки галузі, то навіть з урахуванням податкових пільг в Україні вони становлять близько 2 відсотків від валової продукції АПК, тоді як в Росії – близько 12-13%, а в ЄС – 18-19%». Воно й насправді десь так і відбувається. Але чому під час шаленої кампанії стосовно підписання угоди про Асоціацію з ЄС всі тверезі застереження щодо пільг для аграрної галузі тоді не бралися до уваги?!

Загалом ця історія з вимогою кредиту ба навіть фінансової допомоги від МВФ дещо нагадує ситуацію, про яку свого часу писав Володимир Маяковський. Коли безпритульний хлопець вимагав від панянки грошей, то він вигукував: «Дай карбованця, бо інакше плюну! А в мене сифіліс!..»