dc-summit.info

история - политика - экономика

Пятница, 19 Июля 2019

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Экономика Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, житлово-комунальне господарство

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, житлово-комунальне господарство

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, житлово-комунальне господарство

Пропонуємо ознайомитися із продовженням громадської доповіді Опозиційного уряду щодо стану справ в Україні. На Ваш розсуд виносимо альтернативну експертну думку з приводу ситуації в житлово-комунальному господарстві.

За січень-грудень 2008 року значно виросли збитки підприємств цієї галузі. Як результат – заборгованість по заробітній платі працівникам галузі збільшилася більш ніж у 12 разів.

Впродовж 2008 року тарифи на житлово-комунальні послуги зросли на 28,2 %, що в 2,3 рази більше, ніж за 2007 рік. Це означає, що населення України додатково сплатило за споживання житлово-комунальних послуг близько 3 млрд. грн.

Бюджетом 2008 року в галузі житлово-комунального господарства було передбачено фінансування інвестиційних програм на загальну суму 1,67 млрд. грн., що у 2 рази менше, ніж у 2007 році. Цей факт сам по собі означає ігнорування Урядом Ю. Тимошенко проблем галузі, особливо пов’язаних з енергозбереженням.

Однак діючий Кабінет Міністрів України не спромігся профінансувати галузь навіть у визначених Законом про бюджет 2008 року обсягах: сума фактично виділених галузі асигнувань становить лише 896 млн. грн.

Крім того, прийнявши бюджет 2008 року із значним дефіцитом місцевих бюджетів та в умовах різкого зменшення платоспроможності громадян, діючий Уряд позбавив населення країни можливості, при різкому зростанні тарифів та інфляції, своєчасно сплачувати за отримані послуги. У зв’язку з цим рівень оплати у четвертому кварталі 2008 року зменшився до 70 %.

Внаслідок згаданих причин Кабінетом Міністрів України Ю. Тимошенко була фактично зірвана підготовка житлово-комунального господарства країни до роботи в осінньо-зимовий період 2008-2009 років.

Підтвердження тому – неотримання населенням в більшості регіонів України стабільних комунальних послуг. Такий стан справ спричинило, зокрема, збільшення тарифів на газ для населення на 35 %, для підприємств теплокомуненерго - на 25 %.

Через відсутність тепла й сьогодні мерзнуть в лікувальних установах хворі, зірваний учбовий процес в школах, дитячих садках, сотні тисяч людей не мають гарячої води і нормального температурного режиму в своїх оселях.

Особливі проблеми спіткали мешканців Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської, Дніпропетровської, Одеської областей і Автономної республіки Крим.

При цьому чинний Уряд, що не забезпечив регіони необхідним обсягом природного газу та фінансовими ресурсами, продовжує необґрунтовано звинувачувати місцеву владу в помилках, зроблених самим Кабінетом Міністрів України.

Аналізуючи політику Уряду, заплановану у сфері житлово-комунального господарства на 2009 рік, слід відзначити, що пріоритетними напрямками його роботи є розробка законодавчих та нормативних документів, а не реалізація конкретних заходів та вирішення основних проблем галузі: стабілізації її фінансово-економічної ситуації, впровадження енергозберігаючих технологій, ліквідації аварійних об’єктів, покращення якості питної води та інше.

Ці висновки підтверджуються аналізом Закону «Про Державний бюджет України на 2009 рік», в якому фінансування галузі майже зведено до видатків на утримання профільного Міністерства. Тим самим Кабінет Міністрів України проігнорував виконання навіть діючих законодавчих та інших нормативних актів, зокрема:

  • «Загальнодержавної програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2004-2010 роки»;
  • «Загальнодержавної програми «Питна вода України» на 2006 - 2020 роки»;
  • «Комплексної програми ліквідації наслідків підтоплення в містах і селищах України»;
  • «Державної програми розвитку міського електротранспорту на 2007 -2015 роки»;
  • «Програми поводження з побутовими відходами».

Це означає, що реформування галузі у 2009 році Урядом Ю. Тимошенко не планується, а обіцянки щодо реалізації програм енергозбереження, переходу на альтернативні види палива зависли у повітрі.

Зношений до 90 % парк міського електротранспорту немає в поточному році жодного шансу бути оновленим хоча би на 1 вагон: вітчизняні машинобудівні підприємства, що випускають таку продукцію, не одержать замовлень.

Населення України, яке мешкає на територіях, що підтоплюються, залишиться у 2009 році завдяки діючому Кабінету Міністрів України без державного захисту, адже значні опади взимку, що вже мали місце, призведуть до різкого підняття ґрунтових та річкових вод.

Крім того, у 2009 році галузь отримає значно більшу, в порівнянні з минулими роками ціну на природний газ, а це об’єктивно призведе до посилення вже існуючої тенденції із зростання тарифів на житлово-комунальні послуги мінімум на 40 %.

Уряд сформував бюджет з дефіцитом ресурсів на виконання делегованих повноважень органами місцевого самоврядування. За даними Асоціації міст України та громад цей дефіцит складає 21,2 млрд. грн. В умовах, коли населення вже неплатоспроможне, а фінансування бюджетних установ є обмеженим та нестабільним, доводиться стверджувати, що вже в першому кварталі 2009 року житлово-комунальне господарство України втратить можливість надавати стабільні послуги населенню України.

Перш за все, це стосується подачі тепла та гарячої води. Такі факти вже мають місце в багатьох районах України. Підтвердженням цього висновку є також і той факт, що станом на 21 січня 2009 року рівень розрахунків за спожитий газ підприємствами комунальної теплоенергетики склав лише 3%. В минулому році показник був - 74 %, або у 28 разів вищий.

Також зрозуміло, що спочатку підприємства комунальної теплоенергетики, а потім і водопровідно-каналізаційного господарства будуть доведені до банкрутства.

Уряд Ю. Тимошенко планує зняти обмеження щодо заборони приватизації згаданих підприємств та за допомогою Фонду державного майна віддати їх приватним інвесторам. Про це свідчать проекти Законів, підготовлені Міністерством з питань житлово-комунального господарства, зокрема, «Про внесення змін до Закону України «Про природні монополії» та «Про особливості відчуження у приватну власність об’єктів державної та комунальної власності, що використовуються для здійснення діяльності з централізованого водо- теплопостачання та водовідведення». Така політика суперечить інтересам національної безпеки України та є наступом на конституційні права органів місцевого самоврядування.

Текст проекту Закону України «Про Загальнодержавну програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2008-2012 рр.», поданий Урядом Ю. Тимошенко у Верховну Раду, свідчить про його наміри перекласти фінансові затрати, пов’язані з вирішенням проблем житлово-комунального господарства, на населення України через збільшення тарифів на розмір інвестиційної складової, що в реальних умовах виглядає абсурдним.

Підсумовуючи, можна з упевненістю стверджувати, що головними причинами негативних процесів у житлово-комунальному господарстві у 2008 – початку 2009 рр., є безвідповідальний та непрофесійний підхід Уряду до визначення та впровадження державної політики в зазначеній галузі.

Ситуація в галузі з урахуванням зношеної на 70-80 % комунальної інфраструктури є критичною. Діючий Уряд створює лише видимість реформ в секторі. Реальні гроші до комунальної сфери практично не доходять.

Результатом проведення Урядом Ю. Тимошенко такої політики у подальшому може стати зупинка підприємств житлово-комунальної сфери та неможливість надання ними послуг населенню.