dc-summit.info

история - политика - экономика

Среда, 05 Августа 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Экономика Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, агропромисловий комплекс

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, агропромисловий комплекс

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, агропромисловий комплекс

Пропонуємо ознайомитися із продовженням громадської доповіді Опозиційного уряду щодо стану справ в Україні. На Ваш розсуд виносимо альтернативну експертну думку з приводу ситуації в агропромисловому комплексі.

Завдяки доброму врожаю зернових торік виробництво сільгосппродукції збільшилося на 17,5 % у порівнянні з попереднім неврожайним роком. Однак цей позитив був досягнутий галуззю не завдяки, а всупереч діям чинного Кабінету Міністрів України.

Адже у 2008 році підприємствам галузі довелося виживати в умовах непрофесійного адміністрування Урядом Ю. Тимошенко ринку, цінового хаосу, відсутності кредитів, неефективної бюджетної підтримки при відвертій байдужості Кабінету Міністрів України до проблем аграріїв.

Село реально відчуло дефіцит обігових коштів у зв’язку з падінням цін на зерно, насіння соняшнику, ріпаку.

Відмова банків кредитувати сільськогосподарських товаровиробників фактично залишила їх без фінансового ресурсу, а державна підтримка, яка протягом кількох років була головним гарантом конкурентоспроможності сільськогосподарського виробництва, м’яко кажучи, була надана невчасно і стала малоефективною. Така ситуація поглибила кризовий стан у виробничій сфері, а разом з цим і у соціальній сфері на селі.

Ось лише деякі дії влади, що торік завдали непоправної шкоди сільському господарству держави: незадовільне забезпечення сільськогосподарських підприємств необхідними ресурсами, економічно необґрунтоване зростання цін на мінеральні добрива, паливно-мастильні матеріали та засоби захисту рослин. Все це не дало змоги більшості сільгоспвиробників провести комплекс агротехнічних заходів. Це також суттєво вплинуло на якісні характеристики зерна у минулому році і заклало підґрунтя низької якості врожаю у 2009 році.

До несвоєчасного фінансування додалося недофінансування бюджетних програм у 2008 році, що склало 860,2 млн. гривень. Слід нагадати, що у 2007 році Урядом В. Януковича фінансування АПК було забезпечено на рівні 100 %, в той час як у 2008 році цей показник склав лише 88,3 %.

Уже далеко не вперше задекларовані обіцянки й озвучені гасла Ю. Тимошенко не відповідають реальному стану справ. Популізм заяв не витримує перевірки дійсністю, яка виглядає дуже й дуже сумною.

Непрофесійність Уряду Ю. Тимошенко в адмініструванні зумовила провали основних продовольчих ринків держави – зернового, олійного, цукрового. А державна політика на ринку м’яса була відверто направлена на знищення власного виробництва та збільшення дотації іноземним виробникам.

Урядом Ю. Тимошенко з порушенням законодавства було прийнято рішення імпортувати Держкомрезервом по нульовій ставці м’ясо в Україну нібито з метою зниження цін на м’ясо на споживчому ринку. Результат – ціни на м’ясо на споживчому ринку не тільки не знизились, а зростали галопуючими темпами. Таким чином, імпорт м’ясопродукції у поточному році зріс у 5 разів, знищуючи вітчизняного товаровиробника яловичини і свинини. Завдяки таким антидержавницьким діям нинішнього Уряду дефіцит м’яса склав понад 500 тис. тонн.

Цілком закономірними стали наслідки такої руйнівної для АПК діяльності Уряду. У тваринництві у 2008 р. обсяг виробництва перевищив рівень 2007 року лише на 1 %. На 1 січня 2009 року поголів’я великої рогатої худоби скоротилося на 6,1 % (у порівнянні з 2007 роком), свиней – на 8,3 %.

Внаслідок зменшення поголів’я корів (на 5,7 %) скоротилося виробництво молока – на 4,1 %. Якщо по всіх категоріях господарств на 1 січня 2009 року виробництво м’яса скоротилося на 1,5 % до аналогічного періоду 2007 року, то населення скоротило здачу худоби і птаха на забій на 6,6 %.

Ситуація з ціноутворенням на внутрішньому ринку у 2008 році складалася просто жахлива. Закупівельні ціни на сировину (зерно, соняшник) зменшилися удвічі, а то й утричі, а роздрібні ціни на борошно, хліб, олію, м’ясо-молочну продукцію зростали. Некерованість та безпідставне зростання цін на споживчому ринку поставило під загрозу економічну незалежність держави, призвело до стрімкого зниження реальних доходів населення за рахунок зростання витрат на продукти харчування.

Зовнішньоторговельна політика Уряду Ю. Тимошенко у 2008 р. навісила на вітчизняне сільське господарство «ярлик» сировинного придатку розвинених країн. Урядом не робилися навіть спроби розробити та запровадити системні заходи щодо захисту вітчизняного товаровиробника в умовах СОТ.

Замість нарощування прямої і непрямої підтримки, чинний Уряд відкрив внутрішній ринок для іноземного неякісного товару за демпінговими цінами. Замість відпрацювання системних заходів щодо підтримки товаровиробників ще в березні-квітні 2008 року Уряд Ю. Тимошенко безсистемно і несвоєчасно намагався латати дірки. Природно, що результат при цьому був нульовий.

Безвідповідальна політика Кабінету Міністрів України призвела до загострення міжгалузевого диспаритету цін.

За попередніми провізорними розрахунками, рентабельність у 2008 р. виробництва продукції сільського господарства становить “мінус” 5 %, проти “плюс” 25 % у 2007 р. в т.ч. рослинництва – до “мінус” 5 % проти “плюс” 37 % у 2007 р., продукція тваринництва – мінімум “мінус” 6 % проти “плюс” 5,7 % у 2007 р. Рентабельність тваринницької галузі: великої рогатої худоби – до “мінус” 30 %, свиней – до “мінус” 3 %, птиці – “мінус” 5 % без дотації.

У разі продовження такої політики Урядом Ю. Тимошенко й далі за оцінками експертів у 2009 році рентабельність виробництва продукції сільського господарства складе “мінус” 26%, в т.ч.: рослинництва “мінус” 26 %, продукції тваринництва – “мінус” 26 %.

Неприпустимим є факт зростання в галузі сільського господарства заборгованості по заробітній платі. Значно погіршилася ситуація з виплати заробітної плати в економічно активних підприємствах сільського господарства. Якщо борги з виплати заробітної плати на 01.09.2008 становили 3,5 млн. гривень, то на 01.12.2008 вони вже досягли 23 млн. гривень, тобто зросли у 6,6 рази. Протягом 2008 року заборгованість зросла у 2,2 рази.

На сьогодні ситуація погіршується просто на очах, негативні тенденції в агропромисловому комплексі посилюються щодня.

Практично згорнуто кредитування, не вирішуються проблеми пролонгації кредитів, у 7 разів зменшилося фінансування державних програм підтримки сільського господарства, не врегульовані податкові питання, цінова ситуація складається не на користь галузі.

Запропонована Урядом підтримка села на 2009 рік є просто експериментом на виживання, без подальших перспектив. Семиразове зменшення видатків на підтримку розвитку підприємств в умовах фінансової кризи при відсутності інших джерел фінансування (кредитів, запозичень, власних обігових коштів) ставить під загрозу існування галузі та продовольчу безпеку країни.

При цьому кризова хвиля, що накрила вітчизняне сільське господарство, буде зростати. Останні події навколо поставок газу дають підстави говорити про зростання цін на мінеральні добрива, особливо, азотні – у 2-3 рази, що ляже важким тягарем на вітчизняного товаровиробника уже в період весняно-польових робіт.

Відсутність дієвих заходів з боку чинного Уряду щодо подолання наслідків кризи в АПК позбавляє вітчизняних аграріїв будь-якої підтримки, залишає їх сам на сам з проблемами.