dc-summit.info

история - политика - экономика

Понедельник, 13 Июля 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Экономика Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 – 2009 роках, транспорт

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 – 2009 роках, транспорт

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, транспорт

Пропонуємо ознайомитися із продовженням громадської доповіді Опозиційного уряду щодо стану справ в Україні. На Ваш розсуд виносимо альтернативну експертну думку з приводу ситуації у транспортній галузі.

Разом з уповільненням зростання виробництва в базових галузях промисловості, які є найбільшими споживачами транспортних послуг, загальмувала динаміка перевезення вантажів.

За 2008 р. підприємствами транспорту перевезено 891,8 млн. т вантажів, що на 1,3 % менше, ніж за 2007 р.

Статистика перевезення вантажів залізницями порівняно з 2007 р. зменшилося на 3 %, у т.ч. відправлення вантажів – на 3,9 %. Відправлення вантажів зросло на двох залізницях країни: на Одеській (на 16,5 %) та Південно-Західній (на 1,4 %).

Водночас на Донецькій залізниці відправлення вантажів знизилося на 4 %, Придніпровській – на 7 %, Південній – на 8,4 %, Львівській – на 12,2 %.

Відправлення зерна і продуктів перемелу зросло у 2,3 рази, кам’яного вугілля – на 6,2 %. Поряд із цим зменшилося відправлення нафти і нафтопродуктів на 23,3 %, брухту чорних металів – на 15,6 %, чорних металів – на 13,5 %, лісових вантажів – на 10,7 %, будівельних матеріалів – на 9,9 %, хімічних і мінеральних добрив – на 9,6 %, залізної та марганцевої руди – на 5,5 %, коксу – на 0,7 %, цементу – на 0,4 %.

Вітчизняний морський та річковий торговельний флот зменшив перевезення вантажів на 19,6 %. Загалом замовникам доставлено 19,5 млн. т вантажів. Перевезення вантажів підприємствами річкового транспорту порівняно з 2007 р. зменшилися на 25,5%, морського транспорту – на 9,8%. Закордонні перевезення вантажів морським транспортом скоротилися на 7,3 %, річковим – на 21,7 %.

Магістральними трубопроводами транспортовано 186,8 млн. т вантажів, що на 4,7 % менше, ніж за 2007 р. Перекачка газу зросла на 0,5 %, аміаку – на 1,8 %. Транспортування нафти зменшилося на 19,5 %. Транзит газу зріс на 3,8 %. Транзит нафти скоротився на 17,4 %, аміаку – на 1,8 %.

За 2008 р. авіаційним транспортом перевезено 101,4 тис. т вантажів, що на 2,6 % менше, ніж за 2007 р.

Протягом 2008 р. пасажирським транспортом перевезено 8,3 млрд. пасажирів, виконано пасажирську роботу в обсязі 147,3 млрд. пас. км, що відповідно на 1,4 % та на 4,5 % більше порівняно з 2007 р.

Залізничним транспортом за 2008 р. відправлено 445,6 млн. пасажирів, що на 0,3 % менше, ніж за 2007 р. Відправлення пасажирів зросло на Одеській залізниці – на 1,4 %, Львівській – на 1,3 %, Південно-Західній – на 1,1 %.

Водночас на Донецькій залізниці відправлення пасажирів знизилося на 4,1 %, на Південній – на 1,8 %, на Придніпровській – на 0,7 %.

Послугами автомобільного транспорту скористалися 4,4 млрд. пасажирів, що на 4,7 % більше, ніж за 2007 р. Перевезення пасажирів автотранспортом фізичних осіб-підприємців зросло на 9,4 %.

Перевезення пасажирів морським транспортом порівняно з 2007 р. зменшилося на 4,3 %. Підприємства м. Севастополя, які виконують 82,6 % загальних обсягів морських перевезень пасажирів, зменшили їх перевезення на 2,1 %.

Закордонні морські перевезення пасажирів знизилися на 4,1 %. Підприємства Автономної Республіки Крим, які виконують 94,5 % усіх морських закордонних перевезень, зменшили перевезення пасажирів за 2008 р. на 0,4 %. Перевезення пасажирів річковим транспортом у 2008 р. проти 2007 р. знизилися на 15,7 %, закордонні перевезення – на 38,5 %. Авіаційним транспортом перевезено 6,2 млн. пасажирів, що на 25,1 % більше порівняно з 2007 р. Міським електротранспортом за 2008 р. перевезено 3,5 млрд. пасажирів, що на 2,2 % менше, ніж за 2007 р.

У цьому зв’язку викликає занепокоєння робота Міністерства транспорту та зв’язку України, яка фактично звелася до бурхливої імітації діяльності і вичерпання запасу міцності, накопиченого попереднім урядом. Нинішня команда Міністерства стала основним гальмом розвитку транспортних галузей. Цілий рік керівництво Мінтрансзв’язку і підприємств транспорту проживало ресурс міцності, закладений ще Урядом В. Януковича, а в 2009 рік входить із стабільно негативним результатом і відсутністю будь-яких перспектив.

Уряд В. Януковича залишив позитивні напрацювання для нової команди Мінтрансзв’язку: позитивний баланс фінансово-господарської діяльності підприємств галузі, розроблені програми розвитку галузей, вже укладені договори на постачання матеріалів, техніки, оновлення рухомого складу, проведення будівельних робіт. І що найголовніше – всі програми мали затверджені договорами джерела фінансування, конкретні зобов’язання інвесторів.

Проектом бюджету на 2008 рік Урядом В. Януковича були передбачені всі необхідні кошти для реалізації згідно з наперед затвердженими планами програм розвитку підприємств транспортної галузі. Проте логіка нового керівництва Мінтрансзв’язку і нових керівників базових підприємств привела спочатку до заперечення всіх позитивних напрацювань попереднього Уряду, а згодом – до прийняття абсолютно безвідповідальних і злочинних по відношенню до галузі рішень.

Всі досягнення, що видавались Мінтрансзв’язку за результати своєї роботи, – лише використання інерції тих процесів і проектів, які були розроблені і реалізовувалися Урядом В. Януковича. Сьогодні інерційний ресурс минулого періоду вичерпаний. Настав час підвести підсумки, показати свою роботу. А показувати нічого.

Реально за підсумками року маємо таке:

1. Безпрецедентне падіння фінансово-економічних показників всіх підприємств галузі.

Так, наприклад, обсяг бюджетного фінансування “Укравтодора” у 2008 році був скорочений в порівнянні з попереднім роком на 41 % – до 7,7 млрд. грн., обсяги виконаних дорожніх робіт зменшилися відповідно в 1,5 рази. Це при тому, що будівництво автомобільних доріг декларується як ключовий інфраструктурний проект.

Фінансовий план “Укрзалізниці” на 2008 рік передбачав отримання 2,5 млрд. грн. прибутку. Натомість, за прогнозами експертів, підприємство матиме близько 1 млрд. грн. збитків.

Збільшення прибутковості по окремих статтях, яке так любить виставляти напоказ Міністерство транспорту і зв’язку, відбулося за рахунок підвищення тарифів, а не обсягів перевезень.

2. Не створено ні ресурсного, ні фінансового запасу міцності на майбутній рік.

3. Згорнуто вже розроблені програми реформування транспорту на основі кращих європейських моделей і європейського досвіду.

4. Відсутні антикризові програми і програми розвитку галузей транспорту.

5. Непрозоре формування тарифів на пасажирські і вантажні перевезення, зловживання своїм монопольним становищем. Так, тільки на залізничному транспорті в порівнянні з 2007 роком тарифи підвищилися вже на 40 %. Міністр обіцяє подальше здорожчання, проте пасажири не відчувають адекватного поліпшення якості послуг, що надаються.

“Укрпошта” оголосила про 50 % підвищення тарифів на свої послуги. До цього у декілька разів була підвищена плата для населення за користування радіоточкою. Антимонопольний комітет України вже вкотре намагається розібратися з технологією формування тарифів державного монополіста у сфері вантажних перевезень.

6. Керівництво транспортної галузі перетворило популістську політику на свій фірмовий знак. Прагнучи до дешевого і швидкого ефекту на початку року, коли дозволяв накопичений Урядом В. Януковича резерв, на залізниці, наприклад, були підняті зарплати на 35 % при 1 % зростанні продуктивності праці.

7. Міністерство транспорту і зв’язку стало своєрідним чемпіоном України по кількості затверджених заступників міністра. Кількість і витрати зросли, а якість управлінського менеджменту впала. Численне керівництво зайнялося боротьбою за повноваження, сфери впливу, перепідпорядкування прибуткових підприємств.

8. Скорочення заробітних плат, робочих місць, соціально доступних видів перевезень. За часів фінансово-економічної кризи державна політика практично всіх країн зводиться до максимального забезпечення соціальної захищеності громадян, збереження робочих місць. Кабінет Міністрів України теж нібито виступає із закликами до приватного власника максимально дбайливо відноситися до робочих місць і кадрового потенціалу підприємств. Проте державні установи, покликані служити прикладом приватним структурам, демонструють абсолютно протилежне. Вичерпавши весь фінансовий ресурс, Міністерство транспорту і зв’язку України спускає рознарядки по підприємствах галузі про скорочення штатів – в середньому на 30 %.

Окрім скорочення штатів, зазначене міністерство в проекті бюджету на 2009 рік заморожує зростання заробітної плати співробітникам, скасовуються виплати соціальних пільг і професійних надбавок. Окрім цього, на підприємствах, підконтрольних Мінтрансзв’язку, людей змушують іти в неоплачувані відпустки. Державні підприємства повертаються до ганебної і неприпустимої практики затримки виплати заробітної плати.

Під приводом боротьби із збитковістю Міністерство готує двократне підвищення цін на залізничні перевезення на приміському сполученні і завуальовану ліквідацію найбільш соціального виду транспорту – звичайних електричок.

9. Відсутність будь-яких законодавчих пропозицій з боку Мінтрансзв’язку. У 2008 році цим міністерством повністю провалена співпраця із профільним комітетом Верховної Ради України: за весь 2008 рік Міністерство не виступило ініціатором жодного законопроекту та не надало жодної пропозиції.

10. Відтік інвесторів і згортання інвестиційних проектів. В результаті неефективного, бездарного управління, прийняття безвідповідальних рішень від проектів, що впроваджуються в галузі, втрачено ключових інвесторів, були згорнуті всі існуючі інвестиційні програми, не започатковано жодного нового інвестиційного проекту. Загублене головне – довіра до влади, довіра до керівництва транспортною галуззю, упевненість у дотриманні державою узятих на себе зобов’язань і виконання укладених договорів.

11. Кредитні зобов’язання підприємств галузі збільшилися на 30-70 %. Ніхто не замислюється над тим, як і за рахунок яких ресурсів віддавати ці кошти в період економічної кризи, коли основні перевезення знизилися. Навіть останній “позитив” – залучення кредиту ЄБРР – результат домовленостей 2007 року, коли була зроблена вся попередня робота. А нинішні керівники зуміли лише в рази зменшити суму, яку надасть банк “Укразалізніці”.

12. Невиконання підприємствами фінансових планів на 2008 рік в частині капіталовкладень, непрозоре прийняття рішень і перенаправлення фінансових ресурсів “в ручному режимі” на інші потреби. Нажаль, керівництво Міністерства транспорту та зв’язку не змогло зібрати професійну команду, об’єднану загальною метою та таку, що сповідує прагматичний підхід до реформування транспортної галузі. Натомість були продемонстровані неефективність, непрофесіоналізм, внутрішньо корпоративні конфлікти, боротьба за повноваження і контроль над прибутковими підприємствами і видами послуг з метою особистого збагачення. Подібна діяльність не може називатися роботою і не дає підстав для оптимістичного погляду в майбутнє.

Перед галуззю, як і перед всією країною, постали надто серйозні виклики, для відповідей на які потрібно шукати зважені рішення і приймати плани на довгострокову перспективу. Серед першочергових завдань – розробка базових цільових програм функціонування, розвитку і реформування залізничного, автомобільного, авіаційного, морського і річкового транспорту; оптимізація витрат, реалізація інфраструктурних проектів, інтенсивне нарощування прибуткової бази, впровадження інноваційних технологій, забезпечення високого рівня безпеки перевезень всіма видами транспорту.

Новий 2009 рік буде непростим, падіння на виробничих потужностях України відобразиться на транспортній галузі. Інерційний ресурс, закладений попередниками, вичерпаний. А фінансового і інвестиційного резерву для розвитку немає. Це та реальність, з якою потрібно буде рахуватися. Тому вже зараз треба кардинально змінювати підходи і плани. Колапсу не станеться, однак лише за умови, якщо галузь має:

а) антикризовий план;

б) план розвитку, що дозволяє інвесторам бачити перспективу і приймати інвестиційні пропозиції;

в) кадри, які забезпечують ефективне управління, мають авторитет, знають транспортну галузь із середини і вміють застосовувати інвестиційні ресурси під конкретні програми розвитку галузевих підприємств.

Головний антикризовий подарунок, який можуть зробити керівники Міністерства транспорту – це визнати власну некомпетентність і поступитися керівними посадами в Мінтрансзв’язку, “Укрзалізниці”, “Укравтодорі”, морських і річкових портах та аеропортах новій команді, здатній запобігти остаточному руйнуванню транспортної галузі і забезпечити ефективне державне управління транспортною галуззю України.

2009 рік зобов’язаний стати роком прийняття професійних рішень в транспортній галузі.