dc-summit.info

история - политика - экономика

Вторник, 23 Апреля 2019

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы Экономика Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 – 2009 роках, будівельний комплекс

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 – 2009 роках, будівельний комплекс

Головні причини та наслідки кризових явищ в Україні у 2008 - 2009 роках, будівельний комплекс

Пропонуємо ознайомитися із продовженням громадської доповіді Опозиційного уряду щодо стану справ в Україні. На Ваш розсуд виносимо альтернативну експертну думку з приводу ситуації у будівельному комплексі.

Діяльність Уряду Ю. Тимошенко свідчить про його непрофесіоналізм, зацикленість на популістських заходах, які негативно впливають на захист економіки України від кризи.

Уряд зосереджений лише на гасінні існуючих проблем у державі, а не на їх упередженні. Для прикладу, можна назвати організацію подолання наслідків стихії, підтоплення територій, що прокотилася  23-27 липня 2008 року в шести західних областях України, гасіння пожежі на військових складах в м. Лозовій Харківської області.

Не приділяється Кабінетом Міністрів України належна увага розв’язанню  соціально-економічних проблем, збереженню уже раніше досягнутих темпів зростання економіки у ключових сферах, продовженню економічних реформ. У 2008 році фактично повторилася ситуація 2005 року, коли з приходом Уряду Ю. Тимошенко різко знизилися темпи економічного зростання у галузях, які мають найбільший кумулятивний влив на економіку.

Найбільш переконливо це можна продемонструвати на прикладі будівельної галузі.

Як засвідчує статистика, найбільш критична ситуація склалась у будівництві. У 2008 р. в цій галузі відбулося падіння обсягів будівництва на 16 %, тоді як у 2007 р. було досягнуто приріст 15,6 %. Обсяги робіт зменшилися по всіх секторах галузі, зокрема:

  • з підготовки будівельних ділянок – на 10,3 % (у 2007 р. – зростання на 3,5 %);
  • з будівництва споруд – на 16,3 % (у 2007 р. – зростання на 16,1 %);
  • з установлення інженерного устаткування будівель та споруд – на 14,3 % (торік – зростання на 19,7 %).

Обсяги будівництва скоротили підприємства майже в усіх регіонах, крім Чернівецької області та м. Севастополя. Значно зменшили обсяги робіт будівельники Чернігівської, Луганської, Вінницької областей (на 27,2-32,3 %). Будівельні підприємства м. Києва та Донецької області, якими виконано 40,1 % загальнодержавного обсягу робіт, скоротили будівельні роботи на 15,7 % та на 13,9 % відповідно.

У 2008 році у порівнянні із 2007 роком зменшились на 17,2 % об’єми виробництва елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону і штучного каменя, на 10,1 % об’єми виробництва блоків і цегли з цементу, штучного каменя або бетону для будівництва.

За цей період зменшились об’єми виробництва цементу на 0,7 %, цегли керамічної – на 4,4 %, виробів з асфальту – на 7 %, вапна –

на 9,2 %.

Менше, ніж у 2007 році, вироблено деревини довгої (більше 6 мм) – на

6 %, фанери клеєної – на 7,3 %.

Такого падіння обсягів будівництва в Україні не було з

2005 року. Саме тоді Уряд Ю. Тимошенко допустив обвал у галузі будівництва. Обсяги будівельних робіт скоротилися на 6,6 % після приросту 17,2 % у 2004 році. Загальмувала  динаміка введення житла в експлуатацію.

Сьогодні ситуація в будівництві розвивається, як і в 2005 році, тільки з ще більш негативними наслідками.

Стійка тенденція зменшення обсягів будівельно-монтажних робіт з перших місяців поточного року, заморожені із-за відсутності фінансування державні програми будівництва, скорочення обсягів виробництва будівельних матеріалів, підвищення на них цін, стагнація усієї будівельної галузі не викликали занепокоєння ні в Мінрегіонбуді, ні в Уряді. Проблеми будівельної галузі не стали предметом детального розгляду на засіданні Кабінету Міністрів України, відсутні своєчасні адекватні рішення Уряду.

Наприкінці 2008 року, коли спад обсягів будівельних робіт був на рівні 13%, Уряд констатував, що це характерне явище для усіх країн світу,  зручно прикриваючи цим посилом неефективність урядової будівельної політики  ще задовго до того, як почали проявлятись кризові явища в усій економіці України.

Відсутність національної політики у галузі будівництва, ще до початку осені запрограмувала невтішні прогнози на 2009 рік. Будівельна галузь залишилася без кредитних фінансових ресурсів. Споживчий ринок вітчизняних будівельних матеріалів зупинився. Будівельники увійшли у новий календарний рік із найбільшою кількістю недобудованих об'єктів за останні роки.

На сьогодні в Україні призупинено будівництво понад 70 % будівельних об'єктів. Якщо за підсумками 2007р. було "заморожено" близько 6,5 тис. об'єктів, то на початок цього року - у 2 рази більше. У Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Харківській областях припинено або законсервовано від 82 до 93% загальної кількості незавершених житлових будівель.

Повністю провалена програма здачі в експлуатацію житла інших соціальних об'єктів, що будуються за бюджетні кошти та кредити населення.

Більше 200 тис. будівельників пішли у вимушені відпустки.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" фактично не передбачено фінансування основних бюджетних програм, зокрема:

  • "Забезпечення доступним житлом громадян України шляхом надання державної підтримки в обсязі 30 % від його вартості";

  • "Надання пільгових довгострокових кредитів на будівництво (придбання) житла окремим категоріям громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання";

  • "Надання кредитів на завершення будівництва житла, яке здійснюється із залученням коштів фізичних осіб";

  • "Забезпечення житлом окремих категорій громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання" та інші.

Законом України "Про державний бюджет України на 2009 рік" не передбачена субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток.

Виробники досить мляво реагували, коли платежі в бюджетах за видобуток цементної сировини збільшились у 2008 році в 3 рази, а гіпсу, крейди будівельної – у 18 разів, глинистих порід – в 5-33 рази, то все віднесли на собівартість продукції.

Але на 2009 рік Державним бюджетом знову введені безпідставні коефіцієнти: так наприклад, до 2008 року за добутий гіпс сплачувалося 0,5 грн. у місцевий бюджет, з 2008 року – 9 грн., а на 2009 рік планується підвищення ще на 40 %, тобто доведеться платити за видобування 1 тонни гіпсу 13 грн.

Відповідно до Закону України № 798-VI від 25.12.2008 року, який набрав чинності з 1 січня 2009 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» платежі за видобуток нерудних корисних копалин зросли на 40 %, а за видобування глинистих порід тепер необхідно сплачувати 5 % до вартості таких видобутих порід замість нормативів у грошовому розмірі. Всі ці дії Уряду додатково збільшують вартість будівельних матеріалів.

Стагнація будівельної галузі супроводжується зупинкою підприємств з виробництва будівельних матеріалів. Призупинена робота останнього працюючого Очеретинського цегляного заводу. Навіть вирішення газового постачання не відновить роботу зупинених підприємств будівельної галузі через різке падіння попиту на будівельні матеріали та згортання будівництва загалом.

Такий невтішний підсумок року. Боляче за те, що Україна, маючи унікальну будівельну індустрію, потужний металургійний комплекс, невичерпні запаси природних будівельних матеріалів, сотні тисяч працелюбних майстрів будівельної справи, стала на крайньому рубежі повного занепаду.

Занепад галузі будівництва є всі підстави віднести на рахунок некомпетентності і безвідповідальності діючого Уряду.