dc-summit.info

история - политика - экономика

Пятница, 23 Октября 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Темы История Вперед у минуле: Київ Середньовічний

Вперед у минуле: Київ Середньовічний

Вперед у минуле: Київ Середньовічний

Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього. Фраза вже стара, але назавжди актуальна. На жаль, все вказує на те, що з позицій сьогодення не можна змінити минувшину... Звичайно, якщо у вас є машина часу або інший доступний спосіб викривити просторово-часовий континуум, то ви здатні на бажані трансформації минулого. Більшості така розкіш недоступна. Все ж, є люди, які здатні оживити історію…

Надворі ХХІ століття, а в окремо взятих місцях все ще 16-те, 15-те чи навіть 14-те: люди (при чому, не лише чоловіки) одягаються в залізні обладунки, вимикають мобільні телефони та повертаються в часи, коли такої забаганки не існувало навіть в найсміливіших науково-технічних проектах. Щороку в травні-липні в Україні збираються сотні середньовічних лицарів, аби відновити прадавні битви. Серед учасників таких реставрацій чимало ентузіастів-аматорів, проте є і “професіонали”. Офіційно подібні турніри мають назву історичної рольової гри, оскільки організовуються  клубами історичного фехтування. Лише в Києві налічується більше 50 таких колективів.

З кожним роком дорослі ігри (саме ігри, адже після завершення “військових” дій їх учасники спокійно відпочивають поряд і не виявляють агресії чи ненависті) у війну стають дедалі популярнішими. Наприклад, на початку травня 2010 р. поблизу Хотинської фортеці відбувся Перший міжнародний фестиваль історичної реконструкції Середньовіччя “Битва націй”, який зібрав учасників з України, Росії, Білорусі та Польщі. Наступного року мають приїхати ще й німці, чехи та литовці.

Місць проведення подібних боїв в Україні багато (Камянець-Подільський, Хотин, Львів тощо), проте протягом останніх двох місяців відразу декілька подібних заходів відбулось у центрі культури та історії “Парк Київська Русь”.

24 квітня 2010 року відкрився ІІІ міжнародний фестиваль “Парк Київська Русь” — найтриваліший в світі та наймасштабніший серед країн СНД та Європи (цього року захід проходитиме до 17 жовтня).

На відкритті організаторами було представлено всю фестивальну програму, розраховану до осені: фестиваль “Київська Русь XIII століття”, День Ярила, “Битва XV століття”, фестиваль каскадерів “Київська Русь”, фестиваль-маскарад “Київська фібула” та інші заходи, частина з яких вже відбулись.

Приблизно 20 000 глядачів відвідало Парк за три дні фестивалю “Київська Русь XIII століття” — 22-24 травня. Клуби історичної реконструкції з України, Білорусії та Росії вражали їх масовими битвами та поєдинками, каскадери — своїми виступами.

Не менш атрактивною вийшла “Битва XV століття” 19-20 червня. Все, що відбувалося на “ристалищі”, більше нагадувало не театральну  постановку, а справжню баталію! Слово “ристалище” при перекладі з давньоруської мови означає місце для проведення кінних змагань (ристання). Згодом воно почало застосовуватись в якості позначення арени для гімнастичних, атлетичних, фехтувальних та інших спортивних протиборств. Тепер таке місце називають стадіоном чи цілим спорткомплексом, проте первісне значення не втрачає популярності. Принаймні, видовище середньовічної битви на мечах чи стрільби з луків мають більше прихильників, аніж сучасний пейнтбол.

Відтворення битв русичів з кочовиками та європейськими загарбниками супроводжувалося іскрами від ударів мечів та сокир, захопленими вигуками, які лунали з трибун, та закінчилося вм'ятинами на шоломах та щитах і величезним задоволенням учасників та глядачів фестивалю.

Тепер про “хазяїна” дійства.

“Парк Київська Русь” — Центр культури та історії Київської Русі, проект Благодійної організації “Слов'янський фонд” (президент – Янченко В.В.). Проектом передбачено створення в с. Копачів Обухівського району Київської області (трохи більше 30 км від Києва) історично-культурного туристичного комплексу, в якому буде відтворено архітектурний образ Дитинця Стародавнього Києва, ядра слов’янської цивілізації, у масштабі 1:1 та створення атмосфери Київської Русі V-XIII століть на основі наукових даних.

Дитинець — назва укріпленого центру давньоруського міста (починаючи з 14 ст. починає використовуватись термін “кремль”). Дитинець займав площу в кілька гектарів та споруджувався на зручних для оборони місцях і оточувався ровами, валами, мурами з баштами та брамами. В ньому розміщувалися князівські та боярські двори, житла військових та священнослужителів, після прийняття християнства – міські собори, церкви та монастирі. Навколо дитинця розташовувалися ремісничі та торгові квартали. Дитинець давнього Києва займав площу близько 9 гектарів та розташовувався на Старокиївській горі.

Відповідно до проекту, на території сучасного Дитинця будуть відбудовані стародавні будівлі, що не збереглись до нашого часу — оборонні споруди, палац князя Володимира, палац княгині Ольги, Федорівський монастир, Десятинна церква, Ярославів двір, Палац-Ротонда, Гридниця та інші об'єкти, які відображатимуть побут стародавніх киян.

За задумом творців Парку його головною відмінністю від подібних музейних комплексів буде природність та реалістичність: Парк стане живим середньовічним містом з вулицями, ярмарками та городянами.

Парк поставив перед собою воістину глобальне завдання: стати історично-культурним туристичним центром, який відвідуватимуть щороку понад 3 млн. чоловік з різних країн світу, для яких будуть створені всі умови для занурення в атмосферу часів Київської Русі.

Власне, реалізація такого задуму не видається настільки фантастичною, якщо врахувати, що Проект “Парк Київська Русь” визнаний та підтримується Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, міжнародними організаціями (Парламентською Асамблеєю Ради Європи, Міжпарламентською Асамблеєю країн-учасниць СНД), науковими інститутами, державними установами України, СНД та Європи.

Червоним кольором приблизно виділено уже готовий фрагмент території Парку. Іншими словами, «Парк Київська Русь» ще не добудовано: для того, щоб карта відображала дійсне, а не бажане, знадобиться кілька років. Проте, сам креативний розмах творців Парку вражає: якщо вдасться втілити в дереві і каменю все, що заплановано, то мільйони туристів можна уявити легко.

На сьогоднішній день відтворена земляна частина оборонних валів  довжиною 1,5 км. - “Передграддя” з в'їзними брамами, оборонною стіною, ристалищем та іншими об'єктами міської забудови.

Виконавці проекту обіцяють, що в результаті його кінцевої реалізації, Парк стане туристичним комплексом, в якому буде створено:

- більше 5 церков;

- більше 25 музеїв та експозицій;

- більше 10 тематичних клубів;

- 3 бізнес-центри;

- 2 школи мистецтв та народної творчості;

- кіноконцертний зал;

- бібліотека;

- магазини, ресторани, кафе, готелі та апартаменти;

- кемпінги, оглядові майданчики;

- кінноспортивна база, тваринницька та птахоферма;

- ігрові майданчики, автостоянки, пішохідні та кінні маршрути, водні споруди.

Зрештою, побудова такого мосту між минулим та сучасним (можливо і майбутнім) цілком відповідає головному девізу проекту: “Без минулого немає майбутнього!”