dc-summit.info

история - политика - экономика

Вторник, 23 Октября 2018

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Заметки Декілька слів про чесність і прозорість натівських вояків

Декілька слів про чесність і прозорість натівських вояків

Одразу після бомбардувань Югославії керівництво НАТО заявило про знищення 120 танків та понад 450 одиниць артилерії. Це твердження м’яко кажучи не відповідає дійсності. Підтверджена внутрішньою інспекцією Альянсу кількість знищених танків - 14 (!). Решта були зроблені з картону "іграшки", які пілоти НАТО не могли відрізнити від справжніх бойових машин!

У червні 1999 р., одразу після Кумановського договору, на прес-конференції за участю міністра оборони США Уїльяма Коена та генерала Генрі Шелтона було заявлено, що "НАТО на Косово знищив 50% югославської артилерії та третину бронетранспортерів ЮНА, а саме: біля 450-ти одиниць артилерії і мінометів, біля 220-ти бронетранспортерів, біля 120-ти танків".

Коли невдовзі після цього один з натівських підрозділів - MEAT -, який займається оцінкою ефективності дій авіації НАТО, безпосередньо на місці подій зробив аналіз ситуації, то цифри виявилися зовсім інші. Фахівцям з MEAT вдалося підтвердити знищення 14 танків, 17 бронетранспортерів, 20 одиниць артилерії, аргументувавши ці відомості понад 2 500 фотографій!

Щоб уникнути скандалу й урятувати репутацію, командування НАТО змушено було призначити додаткову перевірку, наказ про  проведення якої віддав особисто головнокомандувач військ НАТО генерал Веслі Кларк. Попередні "переможні" реляції про 120 танків і 450 одиниць іншої техніки ця перевірка відстояти не змогла, відкоригувавши кількість нібито знищених танків та 153 бронетранспортерів ЮНА до - відповідно - 93-х і 153-х.

Нові цифри викликали недовіру навіть усередині самого НАТО. Додаткову перевірку, на підставі якої їх було одержано, було зроблено без виїзду на місце подій, без проведення нових пошуків і досліджень. Категорично відмовилися вірити цим новим показникам високопоставлені чиновники Альянсу британський генерал сер Руперт Сміт та німецький генерал Дітер Штокман. Не сприйняли їх і експерти ЦРУ.

Після цього інформація про кількість цілей, знищених внаслідок авіаударів НАТО по Югославії, швидко зникла зі звітів і рапортів натівських генералів. Тема втрат ЮНА перетворилася для натівських генералів  на відверто неприємну й небажану. Будь-які запитання про неї від журналістів на прес-конференціях у штаб-квартирі Альянсу почали викликати неадекватно різку, знервовану реакцію його представників, один з яких навіть звинуватив одне з європейських ЗМІ у "нездоровому інтересі до малозначущої проблеми".

Зрештою, у Брюсселі вирішили цю історію "зам’яти", бо правда виявилася надто несподіваною й неприємною для Альянсу та його керівників.