dc-summit.info

история - политика - экономика

Вторник, 23 Октября 2018

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Заметки Про перетворення порося на карася

Про перетворення порося на карася

У відомому анекдоті батюшка перехрестив порося з метою його перетворення на рибку, яку дозволено їсти у різдвяний піст. Після цього моральні бар’єри було усунено і тіло святого отця змогло задовольнити свої плотські потреби. Так і з українськими соціальними стандартами – у їх збільшення можна лише повірити, а відчути реально навряд чи вдасться. І добре, якби йшлося про перетворення свинини у рибу, а якщо на столі лише черствий хліб?

Відносне підвищення власних доходів громадяни України могли відчути лише наприкінці 2007 – першій половині 2008 років. Однак криза швидко розставила усе на свої місця, нагадавши, що жити не за реальними заробітками привілей обраних, а у злиднів слуг немає. Середні зарплати як в державному, так і приватному секторах у валютному еквіваленті швидко відкотилися на рівень п’ятирічної давнини. І з огляду на низьку продуктивність праці в нашій державі це виглядало хоч і жорстоко, але справедливо.

Епопея з прийняттям закону про підвищення соціальних стандартів залишає суспільство без жодних відповідей про перспективи вітчизняної соціальної політики. Звісно, що перед виборами кожен хоче привласнити собі першість у боротьбі за благо народу. Лише в результаті збільшення пенсій від 60-ти копійок до 30-ти гривень і навіть 50-ти гривень (в інтерпретації уряду або його опонентів) виглядає знущанням над самою ідеєю. А якщо бути відвертим – повною зневагою до своїх виборців.

Якби кандидати ставилися до співвітчизників з повагою, вони мали б не вводити їх в оману а пояснити дві речі. Мало якій державі, а тим більше не Україні, можна говорити про можливість збільшення соціальних видатків у період кризи. Натомість, перед суспільством треба ставити не перед штучні альтернативи (знамените «мости або кефір» Миколи Азарова), за якими криється лише ручне управління бюджетними потоками, а перед вибором  моделі реформ. Зокрема, податкової, без якої говорити про суттєве збільшення зарплат і пенсій українців взагалі не має сенсу.

Вибори у цьому зв’язку сприймаються людьми швидше як захоплююче шоу, у якому кандидати повторюють різноманітні заклинання, експлуатуючи невичерпну віру народу у диво. А раптом за обіцяні 30 гривень вдасться прогодуватися весь наступний рік?