dc-summit.info

история - политика - экономика

Пятница, 14 Декабря 2018

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Заметки Ганьба плагіаторові?

Ганьба плагіаторові?

«Хто володіє інформацією – володіє світом». Фраза затерта до дірок, але абсолютно справедлива. Роль, яку відіграє інформація, а разом з нею і засоби її розповсюдження, тільки зростає. Наприкінці минулого століття один західний телевізійний магнат заявив лідерам «великої сімки» (тоді ще сімки): «Скажіть, яке у вас телебачення, і я скажу, хто ви». Ірина Магдиш пізніше поширила цю тезу на будь-яке суспільство і на всі ЗМІ: скажіть, які у вас ЗМІ, а я вам скажу, хто ви. І питання постало набагато ширше, аніж «банальна» незалежність журналістського пошуку, адже стосується і такого феномена як журналістська етика. Все говорить про те, що медіакратія так само не гребує засобами закріплення своїх позицій, як і будь-яка інша влада. Редакція «ДК-Самміт» змушена визнати повну реалістичність цієї тенденції, адже мала неприємний досвід переконатися у аж ніяк не кришталевій чесності деякого сегменту вітчизняного медіа-простору…

Один із принципів кількісних методів соціологічного дослідження говорить, що не буває занадто великого масиву числових даних – бувають лише недостатньо малі. Звідси виходить що ПОТРІБНОЇ інформації не буває забагато, тому ми, як свідомі громадяни, намагаємось дізнаватись те, що нас цікавить з різних джерел. Уявіть собі наше здивування, коли читаючи статтю «Декларация Ю.: кто на свете всех честнее?» під авторством Артема Стрєльцова на «Обозревателе» (http://www.obozrevatel.com/politics/deklaratsiya-yu.-kto-na-svete-vseh-chestnee.htm, 20 квітня 2011 р.) у нас з’явилось стійке відчуття повного дежа-вю: щось подібне вже було, при чому було у нас. 5 квітня на сайті «ДК-Самміт» було опубліковано матеріал «Что скрывает Ю.Тимошенко?» (http://dc-summit.info/temy/vnutrennjaja-politika/1503-chto-skryvaet-timoshenko.html). Озброївшись календарем можна достовірно вирахувати первинне і вторинне джерело інформації: 5-те квітня настало рівно на 15 днів раніше 20-го.

Не будемо говорити, що обидві статті ідентичні на 100%. «Копія» дещо більша за «оригінал», проте вона поглинула його майже повністю. Зустрічаються дослівні повторення цілих абзаців, як от:

«За годы пребывания в малом и большом бизнесе и в большой политике ЮВТ наговорила и наделала более чем достаточно такого, от чего у нормального человека непременно появились бы чувство стыда, вины, раскаяния и желание исправить совершенные ошибки. Юлии Владимировне подобные чувства и желания неведомы. Она устремлена в будущее и "стоять за ценой" для того, чтобы сделать это будущее настоящим, не намерена» (Самміт)

«За годы пребывания в бизнесе и политике Юля наговорила и наделала более чем достаточно такого, от чего у нормального человека непременно появилось бы чувство стыда, вины, раскаяния и желание исправить совершенные ошибки. Юлии Владимировне подобные чувства и желания неведомы. Она устремлена в будущее и "стоять за ценой" для того, чтобы сделать это будущее настоящим, видимо, не намерена» (ОБОЗРЕВАТЕЛЬ)

Другий автор вирішив особливо не морочитися і зберіг не лише ідею першого, але й форму, в якій вона виражена, впритул до пунктуації. Більшість видань намагається убезпечити себе від подібних ситуацій і покладає всю відповідальність за публікації на їх авторів. Правильна тактика з точки зору збереження корпоративної репутації, але пана Стрєльцова немає в списку авторів (http://obozrevatel.com/author.htm) ОБОЗРЕВАТЕЛЯ…

Невже в країні, де кожен день переповнений справжніми сенсаціями різного характеру і масштабу (головна з яких та, що цей день настає, незважаючи на песимістичні прогнози всіх охочих), важко втриматись від «цитування без цитування»? Якось не хочеться змінювати власне ставлення до авторитетного видання та ідентифікувати його надалі у вигляді, де букви «З» та «Р» переставлені місцями. Крім того, саме собою народжується питання без адресата: як можна вимагати чесності від політиків, якщо ми самі цією чеснотою не користуємося?