dc-summit.info

история - политика - экономика

Понедельник, 13 Июля 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Вера Різдвяні прогнози патріарха

Різдвяні прогнози патріарха

Різдвяні прогнози патріарха

Що зазвичай роблять напередодні вікопомних церковних подій святі отці? Звісно, очищають душу свою молитвами і подумки, відволікаючись від мирської суєти, готуються до служби божої. Грудень для православних християн насичений святами. Це, зокрема, введення в храм Пресвятої Богородиці, день св. Андрія Первозванного, день Варвари Великомучениці,  Миколая Чудотворця, св. Спиридона, а далі – вже на початку січня – Різдво Христове, або Свят Вечір, і Хрещення. Подібна насиченість, здається, не залишає священнослужителям часу на увагу до суто мирських (а політичних – і поготів) справ.

Втім, предстоятель Української православної церкви Київського патріархату  Філарет днями знайшов-таки шпаринку у власному «професійному» розкладі, аби висловитися з приводу євро-інтеграційних перспектив України. У досить розлогому інтерв’ю для видання «Тиждень» святий отець виявив неабияку обізнаність у політичних тонкощах. «Що дасть нам Європа?» −  запитує він. І безапеляційно відповідає: «Перш за все збереже державність. Усі країни, що входять до ЄС, є незалежними. Україна, якщо буде в ЄС, збереже свої державність і суверенітет».  У цьому переконанні святий отець явно плутає бажане і дійсне. Перш за все підписання Угоди про асоціацію з ЄС (щоправда, і це поки що не відбулося) і членство в Євросоюзі, як свідчить досвід кількох країн, віддалено досить пристойним терміном. Але річ в іншому: адже країни Євросоюзу після вступу до цієї організації передали їй частину свого суверенітету.  Далі патріарх в категоричний спосіб прогнозує: «Якщо ж вступить (Україна. - В. Г.) у Митний союз, у євразійський простір, втратить їх (тобто державність і суверенітет. – В.Г.).

Наступний пасаж інтерв’ю стосується українсько-російських відносин. «Росія має імперіалістичні наміри, хоче знову приєднати до себе Україну, Білорусь, Казахстан, Молдову, Вірменію, створити імперію. Українці туди не хочуть». Щоправда, при цьому високоповажний Філарет вважає, що українці не є ворогами Російської Федерації. Певно, і сам автор цього твердження також, оскільки є українцем. Тим більше, що практично весь свій вишкіл на релігійній ниві отримав саме в Росії. Для годиться зауважимо, що певну, хоч і порівняно невелику частку духовної кар’єри, відбув у Європі (зокрема, в Австрії). Там-то, мабуть, в нього прокинувся пристрасний прихильник євро-інтеграції.

А далі в інтерв’ю знову виникає тривожна примара Митного союзу: «2014 року найбільшою небезпекою для України буде входження до Митного союзу. Яким чином цього не допустити?» Рецепт патріарха гранично простий: «Як народ сьогодні стоїть на Майдані, так і має стояти до кінця. Він переможе. Якщо суспільство чогось не хоче, його силою довго не втримаєш».

І тут знову виникає застереження: «Це не означає, що серед українців немає тих хто бажає єднатися з Росією. Проте Україна загалом, не тільки Захід, а й Схід, хоче до Європи. Тому ми переможемо». Кого? Певно, тих українців, які, на думку патріарха, хочуть єднатися з Росією. Але зважати на їхні бажання він не вважає за потрібне.

Колись на Полтавщині у новорічну ніч дивилися на хмари: якщо вони йшли з півдня, вірили, що буде врожай на ярину, якщо з півночі – на озимину. Невідомо, чи знає патріарх про ці вірування, але хай би наші прогнозисти з суто політичного і релігійного бомондів (а як бачимо, спостерігається суміш тих понять) зважали би на мудрість та природний досвід предків, які збирали свої врожаї незалежно від того, з якого боку дме вітер.