dc-summit.info

история - политика - экономика

Среда, 30 Сентября 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Вера У конструктивному дусі: зустріч президента з главами церков

У конструктивному дусі: зустріч президента з главами церков

У конструктивному дусі: зустріч президента з главами церков

21 квітня 2011 р. у приміщенні Адміністрації Президента відбулася зустріч Глави держави Віктора Федоровича Януковича з керівникам провідних Церков і релігійних організацій України. З боку держави участь у зустрічі також взяли віце-прем’єр міністр Віктор Тихонов, міністр культури Михайло Кулиняк, міністр освіти Дмитро Табачник, радник Президента України Ганна Герман, перший заступник міністра культури Юрій Богуцький.

З боку Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) у зустрічі взяли участь глава УПЦ (МП) митрополит Володимир, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет УПЦ (КП), Верховний архієпископ УГКЦ Святослав, митрополит УАПЦ Мефодій, митрополит РКЦ в Україні Мечислав Мокшицький, керівники протестантських об’єднань, іудейської спільноти, духовних управлінь мусульман України та Криму.

Нагальна необхідність такої зустрічі назрівала давно. Вона була продиктована, як об’єктивними так і суб’єктивними чинниками, у томі числі, й політичного порядку. Це перша зустріч такого рівня та представництва за більш, ніж уже рік президентства В. Януковича. Нова державна влада та особисто президент зацікавлені у тому, щоби активно залучити всі церкви та релігійні громади до підтримки задекларованого ними курсу процесу радикального реформування суспільства. З іншого боку, на необхідності такої зустрічі неодноразово наполягали ієрархи різних церков та очільники релігійних громад і представники ВЦіРО, які таким чином сподівалися заручитися підтримкою влади у вирішенні актуальних для них проблем релігійного життя. До того ж, президент В. Янукович постійно був об’єктом критики з боку політичної опозиції за те, що публічно демонстрував лояльність до однієї з церков УПЦ МП, але не зустрічався з керівництвом інших.       

Розпочалася зустріч Президента України Віктора Януковича з керівниками українських церков та релігійних організацій з його  вступного слова. Глава держави  привітав представників християнських церков з наступаючим Великоднем, віруючих іудеїв – зі святом Пейсах, та висловив вдячність усім присутнім за участь у сьогоднішній зустрічі. «Для мене – це можливість висловити щиру повагу до усіх вас та обговорити питання, що існують у державно-церковних відносинах», – підкреслив Президент. «Незважаючи на певну складність процесів розвитку релігійного середовища, в Україні - я переконаний, ви також такої ж думки як і я - утвердилися загальновизнані норми свободи совісті. Приємно відзначити високий рівень співпраці між різними релігійними організаціями. Передусім це стосується діяльності Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій. Хотів би чітко заявити свою принципову позицію: кожний громадянин має право сповідувати свою віру. Держава не втручається у справи релігійних громад, ставиться до них всіх з повагою, а свої стосунки з ними буде будувати виключно на чинній правовій базі. Так було, є і буде", - сказав Президент.

“Ми цілком усвідомлюємо делікатність цієї сфери. Розуміємо, що інколи бувають спекуляції – але це поодинокі випадки. Вважаю, що це нікому не подобається. Будь-яке розпалювання нездорових пристрастей навколо відносин між державою та церквою ніколи не приносили і не приносять нікому користі. Україна є багатоконфесійною країною, що обумовлює проведення виваженої політики у релігійній сфері. Вона спрямована на створення сприятливих умов для діяльності релігійних організацій, забезпечення рівних прав і можливостей, утвердження терпимості та поваги між віруючими", - підкреслив Глава держави.

Віктор Янукович сказав також, що повернення церковної власності має бути справою державної уваги і контролю, відзначивши надзвичайну чутливість церковних майнових питань. «Переконаний, що розв’язання цих проблем сприятиме відновленню історичної справедливості щодо віруючих», – сказав Глава держави. Президент нагадав, що доручив відновити роботу Комісії з питань забезпечення реалізації прав релігійних організацій при Кабінеті Міністрів. Віктор Янукович також вважає за доцільне активізувати сприяння доброчинній діяльності церкви. Окрім того, потребують розв’язання питання, пов’язані з тарифами на електроенергію та комунальні послуги. «Важливим є вирішення проблеми трансляції духовно-просвітницьких програм на телебаченні, особливо враховуючи можливості релігійних організацій у запобіганні проявам аморальності, протидії екстремізму та іншим негативним явищам», – сказав Глава держави. Президент відзначив, що за підсумками сьогоднішньої розмови дасть відповідні доручення Уряду та місцевим органам влади.

Цього року Україна відзначатиме 20-річчя своєї Незалежності, зазначив також Глава держави. «Попри тимчасові складнощі сьогодення нам все-таки є чим пишатися. Серед наших здобутків за цей період не останнє місце займає реальна свобода віросповідання», – сказав Віктор Янукович. «Слід згадати й про ювілей нашої визначної пам’ятки – 450-річчя Пересопницького Євангелія. На календарях і в наших серцях також й сумні дати – 25-річчя Чорнобильської трагедії та 70-річчя трагедії Бабиного Яру. Сподіваюся на вашу участь у заходах, приурочених до цих подій», – також зауважив Глава держави.

Президент висловив переконання, що сьогоднішня розмова дасть можливість зняти низку проблем, які тривалий час не знаходили урегулювання, і дасть новий імпульс для подальшої співпраці. "Україна є багатоконфесійною країною, що обумовлює проведення виваженої політики у релігійній сфері," - заявив Президент на зустрічі з керівниками церков і релігійних організацій України. Наша політика “спрямована на створення сприятливих умов для діяльності релігійних організацій, забезпечення рівних прав і можливостей, утвердження терпимості та поваги між віруючими”, наголосив Глава держави, додавши, що  за роки незалежності Україна зробила суттєві кроки для забезпечення належного статусу релігійних організацій. «На сьогодні знято більшість обмежень у діяльності церкви й закладено основи співробітництва держави і церкви. На це націлена, зокрема, й реформа влади. На Міністерство культури України покладено функції проведення державної політики у сфері релігії. Упевнений, що така оптимізація роботи принесе корисні плоди”, - сказав Віктор Янукович.

Надзвичайно важливим для забезпечення права на свободу совісті є розвиток відносин центральних і місцевих органів влади з релігійними організаціями у різних сферах, зауважив Президент. На його думку, широке поле роботи є зокрема в сфері освіти, трудових відносин, відповідної підтримки військових формувань.

Президент України Віктор Янукович вітає активну участь представників релігійних організацій у розробці нової редакції Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» і роботі над проектом закону «Про повернення культових будівель релігійним організаціям», відзначивши, що робота над зазначеними законопроектами ведеться з врахуванням вітчизняних реалій,   зобов’язань України перед Радою Європи та рекомендацій її Парламентської Асамблеї. «Мені відомі ваші застереження щодо згаданих законопроектів. Тому я вас запрошую і буду вітати участь в їх розробці всіх без виключення представників усіх конфесій і церковних організацій. Ми ці зміни відпрацюємо, нормативно-правова база буде створена, і після того, як вони будуть узгоджені із загальним консенсусом, я як Президент підпишу цей закон», – сказав Віктор Янукович.

Під час зустрічі Президент, окрім того, привітав з обранням Главою Української греко-католицької церкви Верховного архієпископа Києво-Галицького Святослава (Шевчука).

По завершенні короткого виступу Президент надав слово  головуючому у Всеукраїнській раді церков і релігійних організацій, старшому єпископу Союзу вільних церков християн євангельської віри України Василю Райчинцю. Головуючий у Всеукраїнській раді церков і релігійних організацій, старший єпископ Союзу вільних церков християн євангельської віри України Василь Райчинець висловив подяку Главі держави за ініціативу проведення сьогоднішньої зустрічі. «Перш за все хочу подякувати Вам, пане Президенте, за цю зустріч, та висловити сподівання, що вона стане початком нової віхи у розвитку діалогу між владою і конфесіями в Україні», - сказав Василь Райчинець. «Примітно, що кілька днів тому Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила рекомендацію під назвою «Релігійний аспект міжкультурного діалогу», що рекомендує державам - членам Ради Європи сприяти діалогу та співпраці різних конфесій», - підкреслив він. У контексті цього головуючий у Всеукраїнській раді церков і релігійних організацій відзначив, що «Українська держава багато років має чітку позицію у цьому питанні, надаючи сприяння міжконфесійному діалогу між віруючими різних віросповідань». «Переконаний, що сьогоднішня зустріч стане добрим прикладом для інших європейських держав, а також надасть поштовх подальшому розвиткові державно-конфесійних відносин на національному та місцевому рівнях», - наголосив Василь Райчинець.

Він також передав Главі держави письмові пропозиції, опрацьовані Радою. Затим В. Райчинець по черзі надав слово присутнім членам ВРЦіРО.

Першим виступив митрополит УПЦ МП Володимир (Сабодан), який дав позитивну характеристику стану державно-церковних відносин, але також відзначив і певні проблеми. Серед них владика наголосив на необхідності наданні Церкві в цілому статусу юридичної особи. Проте у подальших вступах ця пропозиція знайшла підтримку лише з боку митрополита УАПЦ Мефодія. Владика Володимир також підкреслив, що незважаючи на церковні розділення та суперечки, є ті сфери, в яких представники різних конфесій можуть плідно співпрацювати разом.

Наступним виступив Патріарх Філарет УПЦ КП, який висловив підтримку зусиллям Президента В. Януковича у відстоюванні державних інтересів України. «Ми бачимо, як Ви, Вікторе Федоровичу, відстоюєте державні інтереси, і незважаючи ні на що ставите їх на перше місце. Ми підтримуємо Вас у цьому, молимося за Вас, як Главу держави, та бажаємо Вам успіху» – підкреслив Предстоятель Київського Патріархату. На завершення виступу Патріарх Київський Філарет підкреслив, що нинішня зустріч демонструє рівне ставлення Глави держави до різних конфесій.

Після цього по черзі виступили всі учасники зустрічі, які висловили як загальні побажання щодо співпраці, так і порушили конкретні питання, які потребують вирішення держави.

Підсумовуючи зустріч Президент України запропонував членам Ради обговорити питання, як часто подібні заходи за участю Глави держави мають відбуватися – один раз на рік, двічі, тричі? «Я готовий прислухатися до ваших пропозицій і зустрічатися так часто, як буде необхідно» – сказав В. Янукович. Він також відзначив, що за підсумками зустрічі буде підготовлений проект доручення, який, після обміну думками з Радою Церков, буде підписаний Президентом. У цьому дорученні мають знайти своє відображення пропозиції, висловлені під час зустрічі, зазначені ті, хто має їх опрацювати, подати свої висновки або вжити певних заходів.

Загалом зустріч пройшла у конструктивній атмосфері, що було відзначено абсолютно всіма її учасниками.