dc-summit.info

история - политика - экономика

Четверг, 18 Июля 2019

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Парламентские хроники Піррова перемога?

Піррова перемога?

Владимир Канаш

Травневі сесійні засідання спочатку тривали досить мляво. Потім був шалений сплеск емоцій, який завершився сумно відомою бійкою перед голосуванням за мовний законопроект Ківалова і Колесніченка. Голосування було перенесено на 5 червня. До цього сесійного дня прихильники й противники закону готувалися ретельно. Партія регіонів скликала під Верховну Раду чимало своїх прихильників з біло-синіми прапорами і прозорими дощовиками синього кольору. Просто на проїжджій частині вулиці Грушевського спорудили трибуну з навісом від опадів, а весь людський масив захистили щитами, аби унеможливити безпосередній контакт супротивників. Звичайною міліційною охороною справа не обмежилася: в кількох місцях вишикувалися спецназівці.

Опозиція змушена була своїх прихильників розташувати неподалік, але вже на газонах Маріїнського парку. Скидалось, що вони були менш організовані й не дуже налаштовані на якісь дії. Звідти лунали лише поодинокі вигуки.

А в сесійному залі після традиційної погоджувальної ради представників фракцій почалось засідання. Якщо згадати перерване бійкою голосування мовного законопроекту, то логічно було би розпочати саме з голосування. Але домовилися спершу розглянути два другорядних законопроекти. Втім, за лічені хвилини розгляд обох був перенесений, і миттєво було оголошено голосування. Як згодом з'ясувалося, опозиція проґавила момент (на брифінгу Яценюк і Турчинов щиросердно зізналися, що опозиціонери планували у мить, що передувала голосуванню, вихопити 30 карток з гнізд і в такий спосіб зірвати голосування). 234 голосів було вдосталь для прийняття законопроекту – щоправда, лише в першому читанні. Опозиційні лідери з обуренням говорили, що регіонали порушили регламент, не голосувавши за перші два законопроекти. Дивно, але вони, певно, вважали, що висмикування карток цілком відповідає регламенту!

Згодом Турчинов очолює колонну однодумців, яка рушила на Майдан, прориває кордон охоронців, які чатували на щойно облаштованій фан-зоні ЄВРО-2012 на Хрещатику. Що вони тим хотіли сказати? Все це схоже було на відчай, попри те, що Арсеній Яценюк, визнавши поразку опозиції в сесійному залі, запевнив, що візьмуть реванш на другому читанні мовного законопроекту. А поки що опозиціонери оголосили безстрокову акцію протесту і накрили свої місця в сесійному залі величезним державним прапором, натякаючи, певно, що саме держава благословила цю акцію і дала дозвіл прогулювати робочі дні.

Приблизно в цей самий час народний депутат від НУ-НС Ярослав Кендзьор, даючи інтерв'ю в кулуарах Верховної Ради, з гіркотою і розчаруванням зізнавався, що нинішня єдина опозиція – це міф. Що Юлія Тимошенко не один раз зраджувала національні інтереси і готова була йти на змову з Регіонами. При цьому він посилався на якусь «жидівську змову», але прохопившись, просив слово «жидівську» викинути.

Інший діяч НУ-НС Геннадій Москаль ділився своїм здивуванням з приводу того, що Партія регіонів вискочила із згаданим законом явно зарано: «Вони використали останній патрон, який слід було вистрелювати перед президентськими виборами 2015 року... До речі, перед минулими виборами вони обіцяли зробити російську мову другою державною, а нині висувають зовсім інше...».

Аби переконатись, що справді у ПР з другим читанням згаданого закону далеко не все гаразд, варто подивитись на статистику голосування 5 червня. Чи не вперше монолітна єдність парламентарів-регіоналів дала тріщину: двоє членів фракції ПР голосували проти, а троє не голосували взагалі. Регіонали можуть заспокоюватись хіба що тим, що за прийняття законопроекту проголосували також двоє членів НУ-НС, яких миттєво виключили з фракції. Депутат В. Каплієнко з групи «Реформи заради майбутнього» після голосування і з трибуни в залі, і в кількох телеінтерв'ю перконував, що голосував категорично проти, хоча в роздруківці голосування фігурує як той, що голосував за закон. Кілька депутатів з різних фракцій не голосували взагалі, аби зовсім сплутати карти: хто зна, як вони поводитимуться під час другого читання?