dc-summit.info

история - политика - экономика

Четверг, 09 Июля 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Парламентские хроники «Батьківщина» юбер алес?

«Батьківщина» юбер алес?

Владимир Канаш

Перший тиждень 9-ої сесії Верховної Ради України шостого скликання розпочався дещо неординарно. Читач, певно, вирішить, що маю на увазі виступ Президента України. Певною мірою це так. Втім, незвичайність ситуації впадала в око; ще до відкриття сесії: той бік кулуарів, де панує опозиційна складова, був забарвлений у чорне. Депутати від БЮТ-Батьківщини геть усі вдяглись у чорні футболки, причому на фасаді цієї явно непарламентської форми одягу фігурувало зображення Юлії Тимошенко, яка, наче міфологічний персонаж, що розриває пащу лева, робить те саме з гратами, а з тилу білим по чорному волав заклик з претензією на безапеляційність: «Батьківщина понад усе!». Автор цієї хитромудрої ідеї, мабуть, вважав, що поцілив у десятку: хто ж буде оскаржувати подібне твердження?! А те, що тут міститься неприхований натяк на політичну партію, формально може бути відкинуто відсутністю лапок.

Поведінка нардепів-бютівців не була одностайною; дехто з них ховав агітаційні футболки під піджаками, знімаючи їх лише у кульмінаційні моменти, і це свідчить про певні тріщини у партійному моноліті. А єдиний виняток в одязі лідера фракції Івана Кириленка, який був одягнений підкреслено строго в піджак, білу сорочку та краватку, викликає певні роздуми. Його постать дедалі частіше набирає певної символічності. Особливо, коли згадати про те, що на перших ролях в партії публічно фігурує квартет у складі Олександра Турчинова, Наталії Королевської, Андрія Кожем'якіна та Сергія Соболєва.

«Бютівська» частина сесійної зали була відповідно декорована велетенським простирадлом, хоча ця телекартинка парламентським каналом «Рада» в ефір не транслювалась: її було видно лише з прес-ложі на третьому поверсі.

Урочистості моменту в парламенті додавали шеренги двометрових курсантів київського військового ліцею імені Богуна, які – у сліпучо білій формі – вишикувалися на першому поверсі кулуарів і по сходах, що вели до сесійної зали. Саме тим шляхом пройшов маршрут вікопомного жовто-синього прапора, який тріумфально замайорів у залі Верховної Ради 20 років тому.

Нарешті, в залі з'явився Президент Віктор Янукович під шалені вигуки опозиції: «Ганьба! Ганьба!» Депутати-бютівці прожогом вискочили із зали, і, отже, в такий спосіб засвідчили повагу до державного прапора також. Вони гордовито попозували перед теле- і фотокамерами, а потім більшість з них пішли на вахту у наметове містечко на Хрещатику поблизу Печерського райсуду. Депутат Андрій Шевченко без жодного натяку на зніяковілість пояснив, що більшість його колег по фракції виконуватимуть свій депутатський обов'язок саме на Хрещатику, а в залі будуть лише лічені їхні представники.

Виникає певна алюзія: десь вісім десятиліть тому шеренги вдягнених в чорне (щоправда, не в футболки) крокували вулицями своєї країни, скандуючи слова гімна: «Дойчланд, Дойчланд! Юбер алес!», тобто; «Німеччина, Німеччина! Понад усе!» Цікаво: чи нинішні пропагандисти від БЮТ свідомо запозичили давні методи, сподіваючись на тодішній тріумф людей в чорному?! Втім, історія свідчить про недовговічність подібних тріумфів.