dc-summit.info

история - политика - экономика

Четверг, 09 Июля 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Реформування українського судоустрою: дві подібні точки зору

Реформування українського судоустрою: дві подібні точки зору

Реформування українського судоустрою: дві подібні точки зору

Народний депутат України Валерій Писаренко (фракція БЮТ):

-  Що принципово нового отримає країна внаслідок прийняття Закону про судоустрій та статус суддів внесеного президентом до ВРУ?

-  Хочу наголосити на тому, що нині склалась ситуація, коли система  правосуддя є вкрай корумпованою. У наявності також дуже багато негативних процесуальних перешкод для рядового громадянина, який прагне отримати справедливе судове рішення та захистити свої права. В цілому законопроект прибирає ту тяганину. Людина, нарешті, стане справді людиною в судовому процесі. 

Запропонований закон про судоустрій — це принципово новий закон, який нині цілком відповідає чинній Конституції та нормам Європейського Союзу і Ради Європи. Цей закон дасть змогу Україні інтегруватися в європейський правовий простір. Він містить чимало новацій: по-перше, прибирає подвійну касацію; по-друге, створює новий спеціалізований суд. Тепер людина фактично матиме дві судові інстанції, які ставитимуть остаточну крапку в судовому рішенні і даватиме громадянину  можливість захистити свої права. Зникають повторні касації, круговороти, коли людина роками не може отримати рішення і знову й знову повертається на першу інстанцію. Я сподіваюсь, що парламент невдовзі, ще цього літа прийме закон, а з осені країна вже заживе по-новому. А корупція в судах зникатиме настільки швидко, щоб люди забули її як явище, яке тривалий час існувало в судовій системі.    

Народний депутат Віктор Олійник (фракція БЮТ):

- Як вплине реформа на міжнародний авторитет країни?

-  Необхідність судової реформи не впала до нас з неба. Вона випливає з тих зобов'язань, які Україна взяла на себе перед Європейським Союзом. Акцентую на цьому увагу, тому що виконання цих зобов'язань означає водночас реалізацію зобов'язань з боку Європейського Союзу відносно України. Саме тому зволікання з прийняттям згаданої реформи є фактично гальмуванням процесу євроінтеграції України. Отже, реформа, яка розглянута парламентом (а це близько 500 аркушів), цілком побудована на тих принципах і засадах, які рекомендовані Венеціанською комісією та іншими європейськими інституціями.

- Конкретизуйте, будь ласка, позитиви реформи.

- Вочевидь варто пройти по ключових особливостях цієї реформи. Що я маю на увазі: по-перше, справді спрощується доступ громадян до правочинства і спеціальні процесуальні закони вводяться поправки, якими скорочуються терміни розгляду, і людина отримує право на суд в розумні строки не декларативно, а за фактом. Річ у тім, що нині таке право наче й існує, але відсутній механізм притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.

Статус судді в цьому законопроекті суттєво змінюється: з одного боку суддя стає більш незалежним, а з іншого — постійно відчуватиме дисциплінарну відповідальність. До речі, наступного після розгляду даного законопроекту дня парламент розглянув звільнення близько тридцяти суддів, стосовно яких Вища рада юстиції прийняла ухвалу про необхідність їхнього звільнення у зв'язку з порушенням присяги. Це є ключовою подією, і ми, сподіваюсь, побачимо, як змінюється стан правосуддя в країні.

В новому законопроекті пропонується доступ кожного громадянина України  до Вищої кваліфікаційної комісії суддів і кожний громадянин може викласти  свої відомості й факти щодо порушення присяги тим чи іншим суддею. Ця комісія буде змушена прийняти подібну скаргу. Нагадаю: досі діяв обмежений перелік осіб, які могли ініціювати справу про дисциплінарну відповідальність  суддів. Хочу підкреслити, що, на відміну від діючої редакції закону до складу Вищої кваліфікаційної комісії, що є ключовим органом у питанні формування кадрів суддівського корпусу, вже не входитиме президент України.

Хотів би наголосити, що даний пакет законів є першим кроком на шляху реформування судової системи, а другим стане реформування кримінальної юстиції, кримінального процесу, визначатиметься інше місце для прокурорів і слідчих(цей другий етап, сподіваюсь, завершиться цього літа. Отже, в такий спосіб наші зобов'язання перед Європейським союзом в юридичній сфері будуть цілком виконані.

- Проясніть ситуацію з вашими повторними заявами про входження до складу фракції БЮТ?

Валерій Писаренко:

- Ми обоє написали заяву набагато раніше і заяву про вихід з фракції не писали. Тому відпадає потреба в якихось повторних заявах. Ми перебуваємо в цій фракції і на сьогоднішній день в ній лишаємося.

- Чи ви вважаєте за доцільне проводити перереєстрацію фракції?

- Ми були прихильниками тієї точки зору, що сама процедура перереєстрації може привести к тому, що виникне якась нова фракція, до якої не увійдуть депутати, які вже є а в БЮТ. Насправді ж ця фракція створювалася у період, коли розпочинав роботу нинішній склад парламенту, і нікуди вона не зникала.

Віктор Олійник:

-   Варто нагадати, що всі депутати, які були обрані за списком цієї політичної сили, увійшли до складу фракції БЮТ. Далі: відповідно до положення про фракцію БЮТ можливі лише два варіанти трансформації: перший — виключення депутата зі списку фракції (за певних обставин) двома третинами членів фракції; другий — включення до складу фракції БЮТ депутатів, обраних за списками інших політичних сил. Але сьогодні відбувається зовсім інше — незрозуміла перереєстрація.