dc-summit.info

история - политика - экономика

Воскресенье, 20 Января 2019

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Легітимність нової коаліції: дві точки зору

Легітимність нової коаліції: дві точки зору

Легітимність нової коаліції: дві точки зору

9 березня Верховна Рада ухвалила в другому читанні закон про зміни до регламенту, якими створюються нові умови для утворення коаліції парламентської більшості. Згідно з цими змінами, більшість формується не лише з фракцій, а також з окремих депутатів. Подаємо два погляди на цю подію.

Народний депутат Володимир ФІЛЕНКО (фракція БЮТ)

- Ваша реакція на останні події в парламенті?

- Президент Янукович та його політична команда наштовхнулись на Конституцію. З'ясувалось, що чинна Конституція не надала їм можливості здійснити те, що зветься бліц-криг, або швидку війну. Минуло вже досить багато часу від дня інаугурації, а Янукович ніяк не може сформувати уряд, бо дочиталися, що уряд все ж таки формує парламентська коаліція. А більшості з парламентських фракцій не виходить. Був варіант теоретичний у Партії регіонів домовитися з “Нашою Україною”, але не забракло посад, а шкода посад. До того ж НУ-НС вимагала навіть посаду прем'єр-міністра. Природно, Партія регіонів, потягнувши час, відмовила у цій вимозі і прагне сформувати коаліцію з трьох фракцій — самих себе, Блоку Литвина і комуністів, але й тут бракує кількох голосів.

- Які Ваші прогнози на подальший розвиток подій?

- Цілком зрозуміло, що стаття 83 Конституції, а також відповідні тлумачення Конституційного суду стояли на заваді Партії регіонів, і вони вирішили обійти Конституцію. Спочатку посилались на Основний закон, а потім вирішили перестрахуватись і внести зміни до регламенту. Гадаю, вони зробили дурницю, бо підставилися самі. І підставлять свого президента Януковича, бо він стоятиме перед тяжким вибором: підписувати цей закон чи ветувати його. Можна прогнозувати з великою ймовірністю, що це все дві руки однієї політичної команди і що президент не заветує цей закон. Варіант, який ухвалений, -- однозначно незаконний і неконституційний. Існує ще варіант піти на дострокові вибори.  Можливо, регіонали й підуть на такі вибори, але в цьому разі діючий кабінет міністрів мав би виконувати свої обов'язки аж до формування коаліції новим складом парламенту.

- Які можуть бути ваші подальші дії?

- Поза сумнівом, ми будемо використовувати всі наявні в нас ресурси і методи, зокрема, звертатися до Конституційного суду. Я ще раз стверджую що ця більшість буде неконституційною, як буде і нелегітимний уряд. Але це вже право більшості розпорядитися своїми правами так, як вона вважає за потрібне. А право виборців — давати їм оцінку.

Народний депутат Владислав ЛУК'ЯНОВ (фракція Партії регіонів)

- Ваші висновки з того, що сталося?

- Верховна Рада нині продемонструвала стійку можливість працювати в складній ситуації, коли частина парламентарів робила спроби зірвати нормальний процес функціонування Верховної Ради. Втім, було розглянуто всі поправки і зауваження до законопроекту щодо змін в регламенті і законопроект був прийнятий в цілому. Ми розуміємо, що він сфокусував сукупність складних правових відносин. Ми бачимо, що в державі нині існує недієздатний кабінет міністрів. І в цій ситуації слід було приймати рішення, які б виправляли ситуацію. Ці рішення були прийняті у відповідності до діючого законодавства, до Конституції, до регламенту Верховної Ради. Сподіваюсь, що законопроект набере чинності і відкриє можливість сформувати нову коаліцію, легітимізувати нову більшість у Верховній Раді і дасть змогу конструктивно працювати новій урядовій команді, долати дуже складні прорахунки минулої урядової команди, діяти в інтересах громадян України і всього суспільства.

- І що далі?

- Я вважаю, що коаліція буде створена досить швидко. Відкладати здійснення цих заходів не можна.

- Що конкретно принесе схвалений законопроект?

- Він значно знизить рівень політичної корупції і відкриває можливість для конструктивної співпраці депутатів на основі узгодження своїх політичних позицій.   Маємо депутата як носія сукупності всіх повноважень, що надаються представницьким мандатом.  І є посередник у вигляді фракції і політичної партії. У першу чергу депутат має пам'ятати, що парламент обирається громадянами України. І коли законодавство жорсткіше ставиться до необхідності брати до уваги лише фракції, а не окремих депутатів, це, на мою думку, зменшує рівень демократії в країні.

Віднині під коаліційною угодою стоятимуть підписи всіх 226 або більше депутатів, які підтримали створення коаліції. Це дає певні гарантії тому, що уряд, який буде сформований, депутатські ініціативи матимуть конструктивнішу підтримку в сесійній залі. Це можуть бути і депутати від інших фракцій, і позафракційні, які самі не подавали заяву про вихід з неї, але фракція виключили їх зі своїх лав.

- Все ж таки: чи не замало буде двох-трьох днів для формування нового уряду? 

- На мою думку, він буде створений до кінця поточного тижня. Звісно, маю на увазі основний склад уряду, ключові його складові. Природно, без певних комітетів, різних відгалужень тощо.