dc-summit.info

история - политика - экономика

Понедельник, 30 Марта 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Інтерв'ю народних депутатів Ярослава Кендзьра (НУНС), Сергія Гордієнка (КПУ), Андрія Шкіля (БЮТ), Юрія Мірошніченка та Вадима Колесніченка (обидва ПР)

Інтерв'ю народних депутатів Ярослава Кендзьра (НУНС), Сергія Гордієнка (КПУ), Андрія Шкіля (БЮТ), Юрія Мірошніченка та Вадима Колесніченка (обидва ПР)

Президентські вибори: реакція парламентарів
Ярослав Кендзьор (НУ-НС, депутатська група За Україну)
Сергій Гордієнко (фракція Компартії України)
Андрій Шкіль (фракція БЮТ)
Юрій Мирошніченко (фракція Партії регіонів)
Вадим Колесниченко (фракция Партии регионов)

Президентські вибори: реакція парламентарів

 

 

 

Ярослав Кендзьор (НУ-НС, депутатська група «За Україну»):

- Яка Ваша думка щодо створення невдовзі нової коаліції і входження вашої фракції до неї?

- Я про подібні перемовини не чув і особисто до мене ніхто не звертався. А я сам цієї проблеми поки що не торкався і ні з ким її не обговорював. Обговорюватиме це на засіданні нашої депутатської групи. Вирішуватимемо також нашу позицію після офіційного проголошення наслідків виборів. Об'єднуватися можна лише на основі національних інтересів. Тобто  поставити перед собою завдання, мету, аби Україна була національною, демократичною, європейською державою. Але я собі не уявляв, що потенційний президент України може першу свою заяву до журналістів і до українського народу виголосити російською мовою.  Хіба може ймовірний президент звертатись до свого народу іноземною мовою?! За цих умов не можна собі уявити ту державу, про яку я згадував.

Сергій Гордієнко (фракція Компартії України):

- Чи можливе створення нової коаліції, зокрема, за участі вашої фракції? Адже КПУ мала певні домовленості з Партією регіонів напередодні виборів.

- Про це передчасно говорити. Згадайте, як минулого року пророкували: ось-ось буде створено коаліцію з Партії регіонів та БЮТ. Але час минав — і нічого подібного не відбулось. Отже, не слід забігати наперед. Нині варто серйозно обмірковувати, яка саме  - не за політичними  складовими, а за світоглядом - буде ця коаліція. Хотів би наголосити ось на чому: вибори вже завершилися і на цьому слід поставити крапку. Адже світова громадськість визнала їх цілком нормальними, без будь-яких порушень, які би давали підставу для того, щоб піддавати сумніву результати виборів.  А зосереджуватися варто на вирішенні економічних проблем, на тому, щоб краще жилося людям, на виконанні передвиборних обіцянок. Так, КПУ підписала угоду про те, що вона політично підтримує Віктора Януковича за умови, що він виконуватиме ті соціальні завдання, які висувала КПУ. Поки що зарано говорити на великий загал про реальне створення коаліції. Засоби масової інформації зараз наввипередки поширюють чутки про різні переговори, що далеко від реальності.

- Слід також мати на увазі, що люди нині платять зі своїх кишень за  величезні витрати під час виборів: адже щодня спостерігаємо зростання тарифів і цін, бо витрати на вибори намагаються в такий спосіб компенсувати. Що ж до нової коаліції та її можливого складу, то мушу   сказати: комуністи в жодному разі не ввійдуть у коаліцію з  радикальними націонал-патріотами. Для Компартії України завжди   пріоритетними були питання національних інтересів, соціально- економічний розвиток, захист вітчизняного виробника.

- Актуальним є питання прийняття державного бюджету на поточний рік. Чи буде цим займатися парламент зараз, отримавши подання нинішнього уряду або ж відкладе цю процедуру?

- Ситуація з бюджетом — дуже складна, і провина в цьому лежить на нинішньому кабінеті міністрів, який пропонував геть недосконалий його варіант, який до того ж суперечив чинному законодавству. То була красива казка, яку парламент приймати не міг. Уряд і БЮТ мали клопіт з пошуками величезних коштів на передвиборчу кампанію, і тому віддали перевагу ручному управлінню фінансами держави. Той явно нереальний варіант був поданий парламенту ще й тому, що в разі прийняття бюджету і в разі перемоги на президентських виборах лідерки БЮТ саме уряду довелося би його виконувати. Гадаю, бюджетний процес затягнеться до квітня-травня. Нині важливіше повернути місцевим бюджетам їхні кошти, зараховані на єдиний казначейський рахунок і заблоковані там. Скажімо, по моїй рідній Полтавщині кабмін вкрав 50 мільйонів гривень коштів, які належали місцевим бюджетам.

Андрій Шкіль (фракція БЮТ):

- Ваші дії, пов'язані з судовими позовами шодо президентських виборів?

- Наше завдання — забезпечення фактажу, того, що ми й так знаємо: по домівках проголосувало понад мільйон виборців, величезним є відсоток зіпсованих бюлетенів, чого не було навіть під час виборів 2004 року. Під питанням — якість голосування у понад 1000 дільниць. На судах ми все це доведемо і обґрунтуємо. Наші народні депутати нині поїхали в округи, щоб згадані факти подати засобам масової інформації. І підкреслюю: ці порушення фіксувалися там, де кандидат від опозиції набрав більшість голосів. Я впевнений, що суспільство, яке ще, на превеликий жаль, не оговталося від виборчого процесу, не усвідомило, що в Україні владу прагнуть захопити антиукраїнські сили, які спілкуються зі світом принципово російською мовою. І я сподіваюся, що справи щодо законності виборів вирішуватимуться не в суді, а у суспільстві. І воно має дати відповідь, чи змінимо ми “Ще не вмерла України...” на “Владимирский централ”, чи змінимо булаву на бейсбольну біту.

- Але ж зарубіжні спостерігачі згаданих порушень не зафіксували?

- Питання ставиться в такий спосіб: не ставиться під сумнів свобода голосування, ми говоримо про те, що люди прийшли і проголосували за одного кандидата, а виявляється, що переміг інший. Але цього жоден спостерігач виявити не може. Ми говоримо, що окремо стоїть волевиявлення, а окремо — підрахунок голосів. Ми посилаємося в судах не на якість голосування, яку визнали спостерігачі, а на якість підрахунку голосів, зарахування голосів. З таким кандидатом це були останні демократичні вибори в Україні.

Юрій Мирошніченко (фракція Партії регіонів):

- Як Ви розцінюєте спроби представників БЮТ затягнути процес завершення виборчої кампанії судовими позовами?

- Ми визнаємо їхнє право звертатися до суду, оскаржувати визначені Центральною виборчою комісією результати, але водночас жодних інсинуацій або чорного піару, спрямованих на дискредитацію виборчого процесу в Україні, ми не можемо підтримати. Адже попри те, що порушення мали місце (а такі порушення були зафіксовані й нами), вони не мали системного характеру, не були навмисно організовані кандидатами і не мали суттєвого впливу на результати виборів. Що ж до самої процедури оскарження... Ви почули, що оскаржуватимуться події підготовки до виборів, оформлення протоколів тощо. Втім, ті, хто озвучували подібні ідеї, не є юристами і просто не знаються в процедурах. Всі скарги, судові позови, що стосуються питань підготовки до виборів, мали, згідно із законом, бути подані до дня голосування. Жоден суд, за законом, не прийме жодного звернення після дня голосування.  Позови щодо порушень під час голосування мають знов-таки бути подані  й зафіксовані як позови в день голосування. Оскарженими можуть бути лише протоколи, які визначають результати голосування. І ці протоколи, якщо навіть стануть об'єктом, так би мовити, рейдерської атаки, не можуть бути змінені без перевірки вкинутих  бюлетенів. Навіть якщо десь при складанні протоколів були порушення, не можуть бути змінені результати голосування лише на підставі цих порушень. Адже єдиним суб'єктом, який визначає переможця, є не дільнична комісія, а виборець. І максимум, до чого можуть апелювати наші колеги, - це до волі виборців. Ми цілковито переконані, що всі протоколи, які надходять до Центральної виборчої комісії, будуть підкріплені підписами і мокрими печатками та не містимуть відмінностей від бюлетенів, які там будуть віддзеркалені. Мушу сказати, що, попри всі перипетії, ми налаштовані дружньо до наших колег З БЮТ і не вважаємо, що хтось програв на цих виборах. Ми розцінюємо Юлію Тимошенко як одного з провідних політичних лідерів нашої країни, лідера опозиції, але водночас не бачимо судової перспективи в усіх зверненнях, що підуть до судів. Тимошенко більше втратить під час судової тяганини, а саме: політичне обличчя, репутацію проєвропейського лідера. Адже йдеться про цивілізований спосіб передачі влади як на рівні президента, так і на рівні прем'єр-міністра. Не буде тривалої судової війни: вона, за законом, закінчиться протягом 5 днів, до інаугурації президента.         

Вадим Колесниченко (фракция Партии регионов):

- Ведутся ли переговоры с БЮТ?

- Переговоры ведутся со всеми и значительная часть этой фракции хочет с нами сотрудничать. Но у них есть проблемы с партийной дисциплиной, и, думаю, через некоторое время станет ясно, кто именно пойдет на сотрудничество. Причины понятны: они проиграли, а во фракции БЮТ достаточно людей, которые привыкли пребывать при власти, а в оппозиции будут чувствовать себя неуютно. А где-то через месяц они лишатся финансовых спонсоров.

- Первые шаги нового большинства?

- Разумеется, всемерно способствовать оживлению экономики и отечественному производителю, т. е. то, что в последние годы было предано забвению. Далее — Украине необходимо найти свое достойное место на карте, ибо мы практически стали страной третьего мира.  И доказывать необходимо не громкими заявлениями, а вполне конкретными делами. А главное для Виктора Януковича – по-настоящему объединить страну, преодолеть раскол, организованный оранжевой властью. Это будет непросто, но необходимо.

- Будете ли обращаться в суды по поводу нарушений в ходе выборов?

- Закон предусматривает обращения в суды в первые два дня после дня выборов. Первые два дня истекли и, хотя в западной Украине мы зафиксировали огромное количество нарушений, но разрыв между Януковичем и Тимошенко –  сотни тысяч голосов. Ее же попытки заблокировать процедуру завершения кампании по выборам президента просто смешны. Для БЮТ лучше было бы без потери времени и собственного лица поскорее уйти в оппозицию и сохранить оставшийся политический капитал. Нынешнее затягивание вызвано одним: Тимошенко хочет доказать, что ее лишили победы незаконно. Нас и вправду незаконно лишили победы в 2004 году. Но для нас тогда это было трагедией, а нынешние попытки Тимошенко – это фарс. А фарс никогда не вызывает сочувствия у населения.