dc-summit.info

история - политика - экономика

Понедельник, 25 Мая 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Виборам усіх рівнів - мажоритарну систему

Виборам усіх рівнів - мажоритарну систему

Василь Сидор

В грудні під час інтернет-конференції  на тему “Як досягти реального місцевого самоврядування в Україні?”, організованої Інститутом трансформації сусупільства, міський голова міста Славута (Хмельницька область) Василь СИДОР відповів на численні запитання, серед яких були й ті, що поставив пану Сидору кореспондент “Дискусійного клубу САМІТ”.

- Яким чином Ви реформували би систему місцевого самоврядування?

- На мою думку, кожна міська громада має стати не лише територіальною, а й господарською одиницею, тобто мати право здійснювати власну економічну діяльність — тобто створювати підприємства, купувати й продавати землю та майно, інвестувати кошти у привабливі комерційні проекти в нашій державі і за кордоном. Гадаю, що це цілком реально: адже розвиток місцевого самоврядування — це неодмінні умова розвитку всієї держава. Влада має бути в руках громади!

Я тут вже віповідав на запитання щодо наявності в інтернеті на місцевих сайтах “чорних списків” чиновників, які з тих чи інших причин наче б то  не зможуть перебувати у владі після майбутніх місцевих виборів 30  травня 2010 року. На мою думку, подібні списки формуються тими, хто   був (а може, й нині лишається) стукачами або анонімниками. Будь-які  “чорні списки” ніхто не має права складати, беручи на себе функції суду. 

Лише громада може дати оцінку будь-якій владній особі, а згадані списки є поверненням до жахливих часів політичного терору. Це є шантажем, і слід притягати до карної відповідальності тих, хто запроваджує подібні  інсинуації.    

- Дванадцять тисяч місцевих бюджетів — це передвиборчий піар чи проект у жанрі “фентезі” на кшталт снів Віри Павлівни з роману М. Г. Чернишевського “Що робити?”

- Це закономірна реальність. Формування бюджетів у місцевих громадах — це крок уперед. Ми маємо змінюватись, прагнучи досягти рівня розвинутих країн, де подібна система має успіх.

- Якими мають бути, на Вашу думку, вибори до органів місцевого самоврядування і чи варто зберігати призначення голів місцевих адміністрацій Президентом України?

- Це — вагома проблема, яку порушують нині лідери місцевих громад нашої країни. У п'ятій статті Конституції України йдеться про те, що ніхто не має права узурпувати владу, і єдиним джерелом влади є народ. І саме тому вибори на всіх рівнях повинні відбуватися за мажоритарною системою, щоб народ мав своїх представників в органах влади. Але нині вимоги цієї статті Основного закону країни не виконуються, оскільки громадяни насправді не мають своїх депутатів та не можуть до них донести свої проблеми. Нам усім слід розуміти, що актуальні питання сьогодення мають вирішуватися лише за згоди людей й безпосередньої їхньої участі. Дотримання саме такої політики повинно бути гарантом у формуванні справді демократичної держави. Що ж до адміністрацій, то, гадаю, на рівні районів їх взагалі не повинно бути.

- Місто Славута, крім усього іншого, відоме як давній осередок єврейських традицій. Чи збереглось у вас щось від того? І чи має це перспективу, зважаючи на досить відчутну еміграцію євреїв?

- На території міста збереглась синагога, яка, звісно, була побудована ще до революції. Нині там зберігається колекція з семи духовних тексті-тор. Справді, це великий негатив, що ми втратили тих людей, що емігрували. Сьогодні в місті мешкає лише 98 євреїв, і жодних перепон для підтримання ними їхніх традицій немає. Ми плануємо наступного року запросити до Славути всіх євреїв, які в різні часи емігрували з нашого міста і які мешкають в різних кутках планети...