dc-summit.info

история - политика - экономика

Вторник, 27 Октября 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Інтерв'ю з народним депутатом України Андрієм Парубієм (фракція НУ-НС)

Інтерв'ю з народним депутатом України Андрієм Парубієм (фракція НУ-НС)

Інтерв

Ефективними можуть бути лише системні реформи

- Останнім часом в Україні дедалі більше політиків та експертів наголошують на кончій необхідності запровадження суттєвих реформ у нашій державі. Яка сфера, на Вашу думку, потребує першочергового реформування?

- Нині однією з найбільш вразливих ланок в системі державного управління є проблема національної оборони. Це питання є важливим, зокрема, тому що в Україні, як ніколи, з’явилися зовнішні ризики, які можуть призвести до дуже серйозних наслідків, небезпечних для самого існування української держави. Найбільшу проблему, окрім дрібних проблем з Румунією, маємо глобальну проблему з Російською Федерацією. Донині не є демаркованим жодний кілометр кордону між Україною і Росією, не визначені морські кордони в Керченській протоці, в Азовському і Чорному морях між нашими країнами…

- Але ж демаркація кордонів – це процес двосторонній, і Україна мала б виявляти більшу активність в цьому питанні.

- Залишимо зараз пошуки винних. Я лише фіксую небезпечні тенденції. І тут не можу лишатись осторонь, коли чую різкі заяви російського керівництва на адресу України, коли активізуються провокативні дії в Криму. І на цьому тлі бачимо вкрай недостатні кошти в бюджеті для вирішення  проблем національної оборони. Цих коштів бракує не те що для реформування, а навіть для підтримання боєздатності збройних сил України. В проекті бюджету на наступний рік закладено фінансування ще більш катастрофічне, ніж цьогорічне. Перш ніж вдаватися до реформування, варто звернути увагу на такий кричущий факт: вкрай бракує коштів навіть на харчування особового складу армії. Якщо ж говорити про реформування збройних сил, то тут не варто щось вигадувати: нашим орієнтиром мають бути стандарти НАТО, що виведе збройні сили України на високий бойовий рівень.

- Нинішній економічний стан країни не дає змогу підтримувати навіть минулі стандарти. Що вже казати про натівські?!

- Іншого виходу немає. Слід запровадити кілька реформ. По-перше, це стосується самої основи збройних сил України. Має бути поступове, поетапне переведення армії на контрактні засади. Власне, подібна реформа допомогла нашим сусідам зі східної Європи вивести свої збройні сили на вищий рівень.

- Ще зовсім недавно Юлія Тимошенко виступала з гучними планами переходу на контрактну армію. І тоді щось не було чути тверезих голосів щодо цього з боку партнерів БЮТу по коаліції. Результат, як відомо, - нульовий.

- Ці заяви не були підкріплені конкретними, зваженими розрахунками. Наголошую: тут має бути чітка програма поетапного переходу на контракт. Водночас нам вкрай важливо продовжити розробку тих видів бойового оснащення, без якого не можна говорити про контрактну армію. Наші фахівці мають передовий досвід в цій галузі. Відомо, що чимало принципово нових науково-технічних розробок країн Заходу народжувалось саме у військовій сфері, а потім ці здобутки переносились на цивільний сектор економіки. Тому друга сфера, яка потребує максимальної уваги, - це інвестування наших науково-технічних розробок військово-промислового комплексу. Ідеться про танки, деякі види літаків, системи протиповітряної оборони.

- Серйозній критиці піддається структурна складова української армії, гіпертрофований командний склад.

- Тут знову доведеться звернутися по досвід європейських країн. Не останню роль відіграє й система військового навчання. І все одно кінцевою метою, на мою думку, є вступ до НАТО, що здешевить нашу оборону і підвищить її ефективність.

- Але ж, виходячи із заяв впливових осіб НАТО, та кінцева мета, про яку Ви згадали, припаде на досить віддалений час (тему ставлення населення України щодо вступу до НАТО поки що не чіпатимемо, хоча й ігнорувати її не можна).

- Час покаже. Втім, в будь-якому разі нам слід готуватись до цього.

- Повернімось до економічної складової реформування армії. Країна не може постійно залазити в борги, і латання дірок – це хибна стратегія. Без докорінного реформування економіки годі й говорити про зміцнення системи національної оборони. Ми ж не можемо брати за приклад радянські часи, коли потужний ВПК існував за рахунок матеріальної скрути більшості населення і жалюгідного стану галузей, які працювали на добробут людей. Як нам зробити збалансований бюджет, згідно з яким можна було б гармонізувати різні сфери життя й безпеки нації?

- Для цього перш за все потрібно, щоб на чолі уряду стояли люди відповідальні й професійні. На жаль, уряд Юлії Тимошенко демонструє лише непрофесійність, авантюризм в економічній сфері. Це і постійні удари вбік малого й середнього бізнесу, який останнім часом став основним наповнювачем українського бюджету, це і катастрофічні угоди щодо поставок російського газу. Нинішні ціни на газ призводять до того, що одне за одним опиняються на межі банкрутства потужні підприємства. Ефективними можуть бути лише системні реформи і в економіці, і в соціальній сфері, і в оборонній галузі. Ці реформи мають розроблятися й впроваджуватися професійними. Для цього існує достатньо передумов, і сьогодні, коли економічна криза, здається, досягає свого дна, мусимо дивитись на цю кризу не як на катастрофу, а як шанс для реформування галузей нашої економіки. Можна було б згадати і про реформування системи ЖКГ, судової системи, але без конституційної реформи нам не досягти суттєвих зрушень, оскільки діюча конституція передбачає конфлікти між гілками влади.