dc-summit.info

история - политика - экономика

Среда, 05 Августа 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Інтерв'ю з народним депутатом України Тарасом Чорноволом, першим заступником голови парламентського Комітету із закордонних справ (позафракційний)

Інтерв'ю з народним депутатом України Тарасом Чорноволом, першим заступником голови парламентського Комітету із закордонних справ (позафракційний)

Інтервю з народним депутатом України Тарасом Чорноволом

ГУАМ швидше мертвий, ніж живий?

- Останнім часом раптом почули про реанімацію організації ГУАМ, до якої нині входять Грузія, Азербайджан, Україна, Молдова. Але такі спорадичні сплески активності траплялися й раніше, але майже завжди це виявлялося елементарним випуском пари. Останній подібний натяк на опритомнення ГУАМ відбувся під час недавнього перебування в Україні міністра закордонних справ Грузії Вашадзе. Чи слід очікувати справжнього ренесансу організації?

- Я би не говорив про це в категоричний спосіб. Але одразу хотів би нагадати про те, що ГУАМ засновувалася переважно з економічним акцентом.

- Певною мірою, так, але при створенні організації 1997 року вона йменувалася «організацією за демократію та економічний розвиток». Але вже з 1999 року до цієї абревіатури додалось друге «У» – тобто після приєднання до організації Узбекистану, – слово «демократія» тут не мало шансів сприйматися серйозно, оскільки стан демократії в тій країні був і лишається досі на умовному рівні. Так, нині Узбекистан поволі усунувся від перебування в ГУАМ, але політична складова не зникла.

- Але економічна складова все ж переважає, хоча погоджуюся, що в минулому політика фігурувала і не завжди в розумному вигляді: скажімо, на саміті ГУАМ 2005 року були присутні президенти Румунії й Литви, а також представники ОБСЄ та США, а один з документів мав назву «Створюючи демократію від Балтики до Чорного моря».

- ...Нагадує старе польське «Од можа і до можа»...

- Здається, з таким підходом ГУАМ вже покінчив. Повторюю: економічні аспекти – це єдине, що може виправдати існування цієї організації.

- Нинішнє нагадування про існування ГУАМ відбулося під час згаданого перебування в Україні міністра закордонних справ Грузії. Але кілька років поспіль йдеться про пожвавлення економічних зв'язків між Україною й Грузією, а конкретного поступу в цій сфері не видно. Хіба що можна згадати про поставки певного виду наших озброєнь.

- Ситуація з українсько-грузинськими відносинами нині великою мірою залежить від стану українсько-російських стосунків. Зараз триває напруження на лінії Путін – Янукович, і наш президент посилює контакти из владою Тбілісі. Чи є це ситуативним моментом? Напевно, так. Але ніхто не може прогнозувати, як ситуація змінюватиметься навіть найближчим часом.

- І все ж таки: ГУАМ скоріше мертвий, ніж живий?

- У біології існує поняття анабіозу., тобто тимчасового стану живого організму, коли суттєво зменшується обмін речовин і відсутні зовнішні прояви життя як пристосування до несприятливих умов існування. Саме стан своєрідного анабіозу характерний нині для ГУАМ. Анабіоз – це не вирок, і тому маємо надію на повернення до активного життя організації.