dc-summit.info

история - политика - экономика

Воскресенье, 27 Сентября 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Інтерв'ю з народним депутатом України Іваном Зайцем (фракція НУ-НС)

Інтерв'ю з народним депутатом України Іваном Зайцем (фракція НУ-НС)

Інтервю з народним депутатом України Іваном Зайцем (фракція НУ-НС)

Іван Заєць був одним з ініціаторів й активних учасників скандальної бійки, що зчинилась в зоні президії сесійної зали парламенту перед голосуванням за законопроект "Про засади державної мовної політики" (автори — В. Колісниченко та С. Ківалов). В інтерв'ю для "Дискусійного клубу САМІТ" пан Заєць відверто розповів про мотиви і причини цієї події.

"Замість грати в шахи, ми змушені були грати "в Чапаєва"

- Хоч прогнози в політиці – річ невдячна, в якому напрямі піде розвиток подій, пов'язаних з цим законопроектом? Бійка сталася, поговорили-побалакали — і все?

- Гадаю, регіонали не зупиняться, бо в них не просто завдання мобілізовувати електоральне поле. Вони мають надзвадання — нищити українську мову й українську державу. Гадаю, це —їхнє зобов'язання перед господарями, які перебувають поза межами України. Тому вони здійснюватимуть тиск на тих людей, які вийшли з покори вчора, коли розглядався той законопроект.

- Маєте на увазі депутатську групу "Реформи заради майбутнього"?

- Не лише. І всередині самої фракції регіоналів є люди, які сказали, що не голосуватимуть за той закон. Оскільки влада є клановою і забарвлена криміналом, вони прагнутимуть ламати непокірних. Але загалом скажу, що це питання життя: або бути, або не бути. Вважаю, що та частина людей, яка виявила мудрість і мужність і не давала вчора голоси партії регіонів...

- ...Вчора ніхто голосів не давав, оскільки до голосування справа не дійшла...

- Але якщо вони залишаться на своїй позиції, то вбережуть українську мову.

- Українська мова пройшла такий шлях випробувань, що навряд чи її доля залежатиме від кількох десятків голосів. Тим більше, що їхні мотиви можуть бути кон'юнктурними з політичних міркувань поточного моменту.

- Вважаю багато що визначить те, яким чином засоби масової інформації донесуть цю думку, аби вберегти тих людей від тиску.

- Відійдемо трохи від скандальної бійки. Поговоримо про шляхетні наміри створити єдину опозицію. Чи вони справді мають стовідсоткове підгрунтя? Адже навіть практика голосувань важлвих законопроектів у Верховній Раді свідчить: надто рідко голоси опозиційних депутатів зливаються в єдиний потік. Під час голосування, скажімо, Податкового кодексу чи Карно-процесуального кодексу поправки, внесені депутатами від опозиційних партій, набирали лише десятки голосів.

- Слід розділити Ваше запитання на дві частини. Ясно, що було б значно краще, якби кожна поправка від опозиції набирала максимальну кількість "опозиційних" голосів. І тоді справді виникав би образ єдності й солідарності опозиції. Як депутат з пристойним стажем я знаю, скільки часу забирає робота над поправками. Але існує й більш прагматичний підхід. Часто наші депутати перебувають у полоні зневіри: голосуєш чи не голосуєш, а поправка все одно не проходить.

- Але ж це є святий обов'язок народного обранця! Він же приходить до сесійної зали не байдикувати. До того ж всі без винятку сесійні засідання транслюються в прямому ефірі на всю країну — народ все це бачить і навряд чи не зверне увагу на подібну безпорадність та байдужість...

- Маєте рацію. Я пригадую часи, коли ми мали рівно 226 голосів, і, отже, кожний голос був вирішальний. Нині чомусь таке відчуття притаманне далеко не всім депутатам.

- Повернімося до теми єдності опозиції. Пригадаймо заклики й клятви й заклики в січні, у день соборності, підписувалися різні документи, меморандуми. Весь час виникали різні підходи. Дехто вважав, що краще йти на вибори окремими колонами, хоча деякі колони раптом можуть стати п'ятими. І з усього видно, що єдність опозиції раде декларативна, ніж справжня.

- Питання складне. Адже існують електоральні ніші, які перекриваються однією колоною. Та модель, яку ми обрали зараз, на мою думку, краща.

- Але зверніть увагу: Арсеній Петрович Яценюк в день отого обговорення найважливішого мовного закону перебував у Дніпропетровську з суто своїми виборчими планами. Про яку єдність опозиції тут можна говорити! І це її лідер! Гадаєте, це випадок чи просто збіг обставин?

- Я можу знову сказати про електоральні ніші, політики повинні думати про те, що слід гнучко підходити до кожної з них.

- Будемо вважати, що ця теза — дипломатична відповідь на складне запитання. Але єдності опозиції вона не додає.

- Я знову повертаюсь до оцінки того, що відбувалося у сесійній залі ввечері 24 травня. Постало серйозне питання — проблема буття нації. Ніхто з нас тоді не ризикнув, фігурально кажучи, грати в шахи. Ми грали "в Чапаєва" -- просто збивали фігури. Якби регіонали зібрали 226 голосів, то це дало би підстави для розчленування державного тіла України. Тоді Одеса, там Луганськ почали б приймати рішення про другу державну російську мову. Вони би плюнули навіть на центральну владу України. Але якщо б не набралося б 226 голосів (а вже сьогодні видно, що так могло статися), то це була би страшна поразка для регіоналів.

- Тобто бійкою ви вберегли регіоналів від поразки? Отже, вони мають вам дякувати?!

- Ціна у цій грі була дуже високою. Саме тому ми обрали гру в "Чапаєва".