dc-summit.info

история - политика - экономика

Среда, 12 Августа 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Інтерв'ю з Дмитром Марковим, заступником керівника апарату Верховної Ради України

Інтерв'ю з Дмитром Марковим, заступником керівника апарату Верховної Ради України

Інтервю з Дмитром Марковим, заступником керівника апарату Верховної Ради України

Доступ до публічної інформації: як це робитиметься

- Закон про доступ до публічної інформації, ухвалений Верховною Радою та підписаний Президентом держави, через три місяці набрав чинності 9 травня цього року. Ваші очікування від того, наскільки успішно він втілюватиметься вжиття?

- Закон за період між його ухваленням та введенням в дію викликав чимало різних думок. Досить вагома частина їх була критичною, були публічні виступи журналістів і навіть маніфестацій. На мою думку, це було пов'язано з тим, що рівень поінформованості про роботу апарату Верховної Ради щодо імплементації цього закону, був дуже низький. Сподіваюсь, що віднині громадськість (і представники медіа, перш за все) буде більше знати про роботу нашого парламенту. Гадаю, що подібні зрушення будуть і в інших державних установах. Зауважу, що Президент видав два укази з приводу реалізації закону. Відповідне розпорядження видав і голова Верховної Ради.

- Протягом року Верховна Рада отримує близько 100 тисяч різного роду листів, запитів тощо. Як ви плануєте упоратися з цією зливою документів надалі?

- Апарат має спеціальне управління комп'ютеризованих систем. Для ЗМІ робота цього управління невидима, але без нього неможливо виконати нові завдання, що випливають з згадуваного закону. На офіційному веб-сайті Верховної Ради впроваджений розділ “Доступ до публічної інформації” користувач або запитувач виходитиме одразу на форми, де він заповнюватиме необхідні графи, формулюватиме тему запиту — і одразу запит реєструватиметься в той чи інший структурний підрозділ Верховної Ради. Важливо, що при цьому буде легше контролювати проходження запиту.

- Чи можна буде отримати оперативну інформацію про присутність народних депутатів на сесії згідно з їхніми підписами в аркуші реєстрації?

- Ми вже місяць тому, не чекаючи набуття чинності закону, запровадили на веб-сайті парламенту згадані дані про реєстрацію депутатів на ранковому і вечірньому засіданнях.

- Подекуди виникає потреба зануритись в історію підготовки та прийняття того чи іншого закону. Чи можна оперативно отримати подібну інформацію?

- Веб-сайт Верховної Ради нині дає змогу це зробити дуже швидко.

- Вже після прийняття закону виникла низка зауважень, про які вказувалося на стадії підготовки і які не увійшли до тексту закону.

- Жодний закон не є біблією. Він постійно потребує і потребуватиме вдосконалення. Наведу приклад. Відповідний закон в Сполучених Штатах (Freedom of the Information Acts), ухвалений 1966 року, вже має 13 суттєвих поправок, які видавались окремими актами. Або ж узяти таке положення нового закону, як 5-денний термін відповіді на запит. Так от  у Великій Британії, яка вважається країною зразкової демократії, законом 2000 року передбачено 20-денний термін відповіді. Причому там існує положення, що якщо запит від громадянина вимагає від державного органу витрат на підготовку відповіді понад 600 фунтів стерлінгів, то подібний запит відхиляється. Отже, закон прийнято, і це є проривом у нашій практиці. Ми приєдналися до 86 країн, що мають подібне законодавство. Але житимемо далі — певно, виникне потреба вдосконалювати закон. Апарат Верховної Ради готовий працювати над цим і сподівається на допомогу, зокрема, й від журналістської братії. Розраховуємо також на підтримку перш за все з боку парламентського комітету з питань свободи слова та інформації.

- Повернімося до 5-денного терміну для відповіді на запит. Чи він справді є реальним?

- Особисто я не вважаю його таким. Тут парламентарі, як на мене, перегнули палицю. Існують питання, що потребують копіткої, я б сказав, дослідницької роботи, пошуків у документах, іноді архівних. Недарма ж я говорив про британські 20 днів і про тамтешні запити, що тягнуть за собою великі витрати, отже, не беруться до уваги. Гадаю, практика згодом введе корективи в терміни відповіді. Ми не мусимо в цьому бути попереду всієї планети.