dc-summit.info

история - политика - экономика

Среда, 21 Октября 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Інтерв'ю з народним депутатом України Тарасом Чорноволом (депутатська група «Реформи заради майбутнього»)

Інтерв'ю з народним депутатом України Тарасом Чорноволом (депутатська група «Реформи заради майбутнього»)

Інтервю з народним депутатом України Тарасом Чорноволом

- Цими днями тільки й розмов про різні резонансні події — про інцидент 9 травня у Львові, про стан здоров'я Юрія Луценка, про землетрус в Іспанії. Наша ж розмова  не подієва, а точитиметься навколо тенденції, що активізувалась останнім часом. Спершу цитата: “...підвищення активності місцевих політичних партій, вишкіл місцевих виборних посадовців й політично активної молоді”. Вона належить заступнику директора місії американської неурядової організації USAID в Україні C. Вайнса. Ця організація була відома у нас з початку 1990-х років і займалась переважно просуванням ринкових реформ в Україні. Бачимо, що нині пріоритети змінились. І проглядається неприхована політизація діяльності на території іншої країни, що загалом не дуже пасує неурядовій іноземній структурі.

- 99 відсотків роботи громадських організацій, які працюють на грантовій основі, діють у сфері допомоги муніципальним органам влади, певним урядовим структурам і ця допомога Україні вигідна. І лише невелика частка може здаватися політизованою. Скажіть, будь ласка: якщо ми хочемо інтегруватись до Європейського Союзу, то нам потрібно вивчати стандарти свободи слова, стандарти юстиції, правозахисту тощо? І наша влада схвалює подібну допомогу.  Тепер щодо моментів, які кваліфікуються як політизовані. Я слідкую за діяльністю таких американських організацій, як, скажімо, МРІ (Міжнародний республіканський інститут), і не бачив в ній політичного акценту.

- А “Школа молодіжного політика” в Автономній Республіці Крим — проект, який впродовж останніх років активно залучає до співпраці саме з МРІ політиків і громадських діячів і, зокрема, кримських татар.

- Я колись був одним з лідерів громадського руху опору “За правду”. Якщо мені не зраджує пам'ять, це було 2001 року. І ми тоді хотіли для активізації молоді організовувати літні табори, і це мало відверто політичний характер. Ми звернулися до низки міжнародних організацій (зокрема, й до МРІ, “Фрідом Хаус”), але нам у фінансуванні було відмовлено з єдиної причини: наша діяльність мала чітко політичний характер.

- Ще б пак!  Тоді ваша діяльність була відверто спрямована проти діючого на той час президента Кучми, і підтримувати ваш рух було б надто зухвалим. Існують делікатніші форми, дотичні до політики, але які формально не порушують меж пристойності.

- А нині маємо кілька проросійських організацій, які відверто діють проти української держави і це ні в кого не викликає спротиву.

- Ще й як викликає! Е кілька наших телеканалів і чимало друкованих ЗМІ ці теми постійно не випускають з поля зору. І це — їхнє право.

- Але немає жодної реакції з боку діючої влади. Що ж до наведених Вами цитат, то, певно, вони були невірно про трактовані. Адже згідно з американським законодавством заборонено  неурядовим організаціям отримувати будь-які державні фінанси у політичну діяльність.

- Ви — законодавець з досвідом і добре знаєте, що завжди можна знайти шпаринки для фактичного порушення закону за умов формального його дотримання. Можна завозити кошти для підтримки тієї чи іншої політичної сили у валізах, але набагато безпечніше просувати їх  у вигляді грантів.