dc-summit.info

история - политика - экономика

Четверг, 24 Сентября 2020

Последнее обновление в09:39:25

Вы здесь: Разделы Интервью Опрос экспертов касательно сложившейся ситуации в Республике Молдова после парламентских выборов

Опрос экспертов касательно сложившейся ситуации в Республике Молдова после парламентских выборов

Андрей Мишин, директор Института стратегической политики
Володимир Василенко, Надзвичайний і Повноважний Посол України
Максим Бугрій, директор зовнішньополітичної та безпекової програм Українського інституту публічної інформації

Недавние парламентские выборы в Республике Молдова практически не нарушили статус-кво в распределении политических сил. Какими видятся в связи с этим перспективы отношений Украины с Молдовой и Румынией? На этот вопрос "Дискуссионного клуба САММИТ" отвечают украинские эксперты: А. Мишин, В. Василенко, М. Бугрий.

Андрей Мишин, директор Института стратегической политики:

Узел во многом непростых взаимоотношений в треугольнике Украина – Молдова – Румыния затянут непродуманно и ненадежно. В недалеком прошлом были моменты, когда казалось, что открываются радужные перспективы. Но это был скорее мираж, чем реальный фундамент для прогнозируемой, предсказуемой системы. Сейчас ситуация выглядит еще более запутанной, чем прежде.

Разумеется, здесь большую роль играет решение проблемы Приднестровья, где участие Украины предполагалось на самом активном уровне. Но нынче наша страна все явственнее вытесняется из этого процесса более крупными игроками, что не может не казаться странным: ведь именно в Приднестровье проживает крупная украинская диаспора. Молдова в этом регионе выполняет функцию некоего резонатора событий, и то, что парламентские выборы в этой стране не изменили существенно внутриполитическую раскладку сил, оставляет много вопросов. Система в принципе не меняется (разве что коммунисты несколько утратили в количестве депутатских мест), и потому настроения сдержанного оптимизма, с которым ожидались результаты выборов,  становятся более пессимистическими.

Володимир Василенко, Надзвичайний і Повноважний Посол України:

Парламентські вибори в Республіці Молдова призвели, хоч до часткового, зменшення впливу комуністичної партії. Як на мене, ця тенденція останніх років дає змогу говорити про перспективи нормального розвитку суспільства в тій країні. Другий позитивний момент — це те, що (виходячи знов-таки з наслідків виборів) Молдова не збирається об'єднуватися з Румунією, а залишатиметься незалежною країною, а це дуже важливо для України.

Якщо ж аналізувати українську зовнішню політику в цьому напрямку, то, на жаль, слід констатувати, що вона межує зі злочинною недбалістю. Всі президенти незалежної України (і теперішній не є винятком) не приділяють належної уваги становищу української діаспори як у Республіці Молдова, так і в Придністров'ї. Одним з варіантів зовнішньополітичної лінії в цьому регіоні має бути всіляка підтримка Молдови  як незалежної держави. Що ж до проблеми Придністров'я, то там, враховуючи знов-таки наявність численної української діаспори, одним з елементів мирного врегулювання мало би бути виведення російських збройних сил.

Максим Бугрій, директор зовнішньополітичної та безпекової програм Українського інституту публічної інформації:

На так званому південно-західному напрямі української зовнішньої політики існують певні позитивні напрацювання. У питанні мирного врегулювання проблеми Придністров'я Україна дотримується спільної лінії з Європейським Союзом за відомою схемою 5+2. З іншого боку наявне певне напруження в україно-румунських відносинах. І тут насправді йдеться не про безпекові загрози, а переважно про комерційну складову, пов'язану перш за все з судноплавством у дельті Дунаю. Хоча останнім часом Україна в цьому застосовує технічно й технологічно значно вищі за румунські рішення. Румунія прагне підсилити свої позиції в енергетичній галузі і прагне применшувати конкурентну роль України як судноплавної потуги. Нашим першочерговим завданням є зняття напруженості через співпрацю, перш за все у прикордонних районах. Негативним моментам (скажімо, роздаванню румунських паспортів мешканцям Буковини) не слід надавати аж такого важливого значення.

Що ж до Молдови, то на першому місці стоїть проблема Придністров'я. Оскільки недавні заяви президента Румунії про створення через 25 років  Великої Румунії мають перш за все пропагандистський і провокативний характер, нам варто цілеспрямовано і спокійно вибудовувати відносини із згаданими двома країнами у прагматичний спосіб — на кшталт тих, які маємо нині з Польщею.